Odpowiedź na to pytanie będzie można poznać 18 marca podczas warsztatów kulinarnych w Zespole Szkół Spożywczych w Rzeszowie.
„Czy bezglutenowe znaczy gorsze?” to hasło projektu realizowanego przez grupę uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. Jego celem jest uświadamianie czym jest gluten oraz choroba zwana celiakią, czyli nietolerancja glutenu. W ramach projektu 18 marca o godzinie 9:30 w Zespole Szkół Spożywczych odbędą się warsztaty kulinarne oraz wykłady specjalistów w dziedzinie diety bezglutenowej.
Pomysłodawcami warsztatów są dwie osoby z grupy projektowej, które cierpią na celiakię. Obserwując działania podejmowane na rzecz osób na diecie bezglutenowej w całej Polsce, zwrócili uwagę na fakt, że w Rzeszowie brakuje takich wydarzeń. Tym bardziej, że coraz więcej osób przechodzi na taką dietę, często przez błędne informacje podawane w mediach, a szczególnie w Internecie. Uczniowie, którzy przygotowują ten projekt, chcą obalić wszelkie mity dotyczące glutenu.
Podczas warsztatów uczestnicy przygotują dania bezglutenowe związane ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi. Będą to tradycyjne potrawy w wersji bez glutenu. Warsztaty skierowane są głównie do osób, które wiedzą, jakie trudności może przysporzyć gotowanie bez glutenu. Udział w nich jest wolny, jednak z racji ograniczonego miejsca (20 osób) rekrutacja rusza 18 lutego. Zgłoszenia należy wysyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Po warsztatach, które potrwają do godz. 12:30, przewidziane są wykłady. Liczba uczestników jest nieograniczona. Prezentacje przygotują pani doktor Radosława Jakóbiec, która opowie objawach celiakii i badaniach w kierunku jej wykrycia, pani dietetyk Grażyna Konińska oraz pani Zofia Gągała-Bohaczyk, która przybliży własną historię przejścia na gluten. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jakie objawy towarzyszą nietolerancji/alergii na gluten, jak prawidłowo je wykryć, które produkty są wolne od glutenu, a jakie mają go w nadmiarze i czym grozi nieleczona nietolerancja.
Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu na Facebooku (@bezglutenowcy) oraz na Instagramie (gluten_free_team). Projekt jest realizowany w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii”.