Od 2003 roku, 10 październik jest uznawany za światowy i europejski dzień przeciwko karze śmierci. Święto to ustanowiła światowa koalicyjna organizacja pozarządowa, Amnesty International. Do całkowitego wstrzymania stosowania tej kary wzywał sam Dalajlama – twierdząc, że trzeba budować świat bardziej miłosierny.
Najnowsze dane opublikowane przez Amnesty International, pokazują że kara śmierci jest nadal często stosowana na świecie. Według tych informacji najwięcej wyroków wykonuje się w Chinach. Szacuje się, że jest to około 2-4 tys. kar rocznie. Jednak podanie dokładnej liczby jest niemożliwe w związku z tajemnicą państwową, którą utrzymuje Pekin. Zaraz za Chinami są Iran, Arabia Saudyjska, Pakistan i Irak.
Amnesty International organizuje coroczny grudniowy Maraton Pisania Listów do przywódców krajów nieprzestrzegających praw człowieka. Ma to za zadanie m.in. uwolnić więźniów politycznych. Akcja cieszy się bardzo dużą popularnością, dlatego w tym roku będzie to już 18 edycja.
Jednymi z ostatnich krajów, które zniosły kary śmierci są Benin i Nauru (za wszystkie przestępstwa), a także Gwinea (za przestępstwa pospolite). Dzisiejsze święto jest doskonałą okazją do tego, żeby wyrazić jak najskuteczniej swój sprzeciw co do stosowania tego najokrutniejszego środka represyjnego na świecie.
źródło ilustracji: pixabay.com