Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie w ramach projektu „Przybij piątkę nauce”, zorganizowała kolejne spotkanie z tego cyklu. Odbyło się ono 16 marca 2022 r. Gościem był prof. dr. hab. Piotr Sztompka – wybitny socjolog i psycholog społeczny.
Na samym początku profesor stwierdził, że musi uwiarygodnić swój wizerunek w oczach słuchaczy. W tym celu zaprezentował kilka książek, na których oparł swoją wiedzę zaprezentowaną na wykładzie. Ważnym elementem treści było przedstawienie, czym jest ogółem społeczeństwo. Jest ono cały czas zmienne, a sama jednostka, czyli my, to ogniwo w sieci powiązań międzyludzkich.
Profesor podczas spotkania prosił, abyśmy się zastanowili, czego oczekujemy w relacjach, szczególnie w relacji „kobieta-mężczyzna”. Również uświadomił nam, że często można być niepewnym swojego partnera, ale mimo wszystko, jesteśmy w stanie ryzykować i decydujemy się na nawiązanie relacji. Wiarygodność to spełnienie oczekiwań wobec konkretnego partnera, w konkretnej dziedzinie i w większym lub mniejszym stopniu. Zaufanie to druga strona wiarygodności i „zakład”, że partner spełni nasze oczekiwania. Nieufność zatem to przekonanie odwrotne.
Profesor dr. hab. Piotr Sztompka podjął współcześnie ważny temat, jakim jest wiarygodność. Szczególnie wymagająca jest wiarygodność rządu. Wykładowca wyjaśnił, dlaczego jest ona tak ważna, zarówno dla rządzących, gdyż rodzi zaufanie, jak i dla obywateli, ponieważ tworzy poczucie stabilności i przewidywalności.
Na sam koniec pojawiło się nowe pojęcie, jakim jest odporność społeczna. Jest to pewna odpowiedzialność i utożsamianie się z grupą. Stało się to podsumowaniem spotkania, a sam profesor prosił, aby każdy podjął się refleksji i wewnętrznie zinterpretował koncepcję.