17 grudnia obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Rozmów Twarzą w Twarz z ideą przewodnią, która zachęca młodych ludzi do zrezygnowania z rozmowy przez komunikatory na rzecz rozmowy twarzą w twarz.
Coraz więcej osób spędza czas z głową pochyloną nad ekranem smartfona. Coraz częściej rozmowy odbywają się w internetowych komunikatorach takich jak czat, e-mail, Messenger, Whatsapp, co przekłada się na utratę prawdziwego i wiarygodnego kontaktu z drugim człowiekiem. Czy słusznie staramy się za wszelką cenie dostosować do wymogów nowych technologii?
Czy ktoś pamięta czasy, kiedy rozmowa z drugim człowiekiem odbywała się tylko twarzą w twarz? Zapewne w tamtych czasach nikt nie spodziewał się, że technologia tak dynamicznie się rozwinie, a dostęp do Internetu, w szczególności do mediów społecznościowych odciśnie piętno na rozmowie twarzą w twarz. Nowe technologie bez wątpienia udogodniły natychmiastowe przekazywanie informacji, jednocześnie osłabiając bezpośrednie relacje z drugim człowiekiem.
Odłóż telefon na bok i ciesz się rozmową w cztery oczy
Podczas rozmowy twarzą w twarz nie tylko komunikujemy się wypowiedzią, ale także językiem ciała, gestami i mimiką twarzy. Mamy możliwość obserwowania reakcji odbiorcy poprzez zastosowane pauzy, westchnienia, zmiany tonu czy barwy głosu. Brak rozmowy twarzą w twarz ulega spłyceniu oraz staje się pozorne.
Rozmowa poprzez komunikatory nie jest w stanie zastąpić bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Budowanie więzi i relacji jest o wiele łatwiejsze podczas rozmowy w cztery oczy. Poprzez Internet nie jest możliwe zbudowanie zaufania. Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to, by granica między rzeczywistością a światem wirtualnym nie została zachwiana.
W Ogólnopolski Dzień Rozmów Twarzą w Twarz zaproś koleżankę na kawę, zaproponuj wyjście kumplowi na miasto, zamiast pisać z nimi przez komunikatory. Pogadajcie twarzą w twarz w świecie rzeczywistym, a nie wirtualnym!