Jak w każdym roku akademickim, w murach naszej uczelni pojawiło się wielu nowych studentów, także spoza Polski. Nowe miejsce, dużo stresu, inne państwo oraz język obcy mogą na początku obcokrajowcom utrudnić asymilację. Z tymi problemami pomaga uporać się System Opieki Studenckiej na WSIiZ.
SOS działa w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie już od kilku lat. Głównym jego zadaniem jest pomoc studentom ze Wschodu, głównie z Ukrainy.
- Od kilku lat na naszej uczelni wiele z Ukrainy rozpoczyna studia. Dlatego istnienie Systemu Opieki Studenckiej, które ich wspiera i pomaga w adaptacji, jest bardzo ważne – komentuje Oksana Banias, Pełnomocnik Prorektora ds. Nauczania ds. adaptacji studentów ze Wschodu.
W tym roku po raz pierwszy odbył się obóz integracyjny, na którym można było zapoznać się bezpośrednio z uczelnią, wyjaśniono wiele różnych aspektów, m.in. jak działają platformy internetowe, np. poczta studencka, Blackboard, Wirtualna Uczelnia; jak aplikować o stypendia.
- Obóz integracyjny pomógł szybciej przystosować się do systemu nauki na WSIiZ, zrozumieć jak wszystko działa. Nie trzeba biegać w stresie po uczelni – mówiła Antonina Forduk studentka I roku na kierunku Media cyfrowe i komunikacja.
SOS zawiera kilka programów pomocy dla studentów ze Wschodu: Buddy, System Samopomocy Studenckiej oraz Poradnię Adaptacyjną. Dodatkowo odbywają się spotkania z kulturą Polską oraz Dyskusyjny Klub Filmu Polskiego, które pomagają w nauce języka polskiego i przybliżają kulturę oraz obyczaje Polski.
- System Opieki Studenckiej jest jednym z najlepszych propozycji adaptacji studentów z zagranicy - podzieliła się opinią Nataliia Strukalo, studentka V roku na kierunku Informatyka.
Więcej informacji:
System Opieki Studenckiej w Rzeszowskiej WSIiZ [WIDEO]