Na czym polega i jak ważny jest zrównoważony rozwój? Oraz co możemy zrobić dla ekologii? Odpowiedź na te i wiele innych pytań uzyskać mogliśmy podczas zorganizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania Dnia Zrównoważonego Rozwoju. Dzień 12 października był dla studentów również okazją do wzięcia udziału w grach decyzyjnych, poznania kół naukowych oraz skosztowania poczęstunku.
Całe wydarzenie rozpoczęło się od części oficjalnej, kiedy to głos objął pan dr Wojciech Szymalski, Prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju. Był to zarazem pierwszy wykład z nowej serii „Przybij Piątkę Nauce”. Podczas swojej prezentacji pt. „Po co nam zrównoważony rozwój w 2022 roku?” prelegent przedstawił wyniki badań, ukazujących największe zagrożenia dla współczesnego świata. Zaliczyć do nich można: nierealizowanie założeń związanych z ochroną klimatu bądź ekstremalne warunki pogodowe. Wykładowca poruszył temat zmian klimatycznych, zachodzących poprzez działalność człowieka czy ilość dochodzącego do ziemi promieniowania słonecznego. Na zakończenie doktor Szymalski odpowiedział na pytania widowni, zarówno tej obecnej w Klubie IQ, gdzie wydarzenie miało miejsce, jak i słuchaczy online. Omówione zostały takie kwestie, jak edukacja oraz szerzenia świadomości, że problemy dzisiejszego świata to realne zagrożenie dla nas samych.
Po zakończeniu części głównej wydarzenia, studenci wzięli udział w przygotowanych warsztatach i grach decyzyjnych, przy których można było dostać upominki. Odbył się również poczęstunek – pyszne, świeże soki i owoce oraz kruche słodkości. Uczestnicy mieli także okazję skosztować wyrobów OSM Jasienicy Rosielnej.
Koła Naukowe WSIiZ również zaangażowały się w wydarzenie. Studenci mogli wziąć udział w quizach i konkursach oraz wysłuchać ciekawostek z danego koła. Stanowiska przygotowały Koła Naukowe: Cosmetic Plants (Katedra Kosmetologii), Nowych Technologii Programistycznych, RehSCIENCE (Katedra Fizjoterapii), Psychologii Stosowanej i Nowego Marketingu.
Na profilu Instagramowym uczelni mogliśmy ujrzeć, jak Rektor dr hab. Andrzej Rozmus, prof. WSIiZ daje przykład społeczności, wrzucając nakrętki od butelek do specjalnego pojemnika czy przynosząc własny kubek do kupienia kawy w uczelnianym sklepiku. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania popiera także ideę bookcrossingu. Jeśli masz niepotrzebną książkę, odłóż ją na specjalną półkę w Klubie IQ. Może akurat się komuś spodoba.
Partnerami wydarzenia byli: Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju, Fundacja Hektary dla natury, Stowarzyszenie Projektów Międzynarodowych „INPRO”, Serwis Hulajka24, Bank PeKaO S.A.
Fot. Paulina Wodzień