logo wsiiz main

POLECAMY

Konrad Kmiecik

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Bycie studentem to czas intensywnej nauki, poznawania nowych ludzi i doświadczania różnych emocji. Ten okres życia jest zazwyczaj dość trudny i stresujący, co może prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym. To niezwykle istotne, aby studenci dbali o siebie i wiedzieli, gdzie szukać pomocy w przypadku trudności.

 Na dobry początek przedstawiamy kilka sposobów na zadbanie o swoje zdrowie psychiczne:

  1. Zadbaj o swoje podstawowe potrzeby – regularne odżywianie, sen i ćwiczenia fizyczne są kluczowe dla dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego.
  2. Znajdź sposób na radzenie sobie ze stresem. Nauka, praca i życie społeczne mogą być wyczerpujące. Wypróbuj zatem różne techniki relaksacyjne, takie jak medytacja czy joga.
  3. Nie bój się szukać wsparcia. Skontaktuj się z przyjaciółmi lub rodziną, gdy czujesz się przytłoczony lub potrzebujesz pomocy. Rozmowa z kimś, kto Cię zna, na pewno złagodzi napięcie oraz stres.
  4. Znajdź hobby lub pasję – zajęcia, które sprawiają Ci przyjemność. Mogą pomóc Ci się zrelaksować i oderwać od codziennych obowiązków.
  5. Zwróć uwagę na swoje myśli i uczucia – dzięki świadomości własnych odczuć lepiej zrozumiesz siebie i swoje potrzeby.

Jeśli mimo wszystko zaczynasz odczuwać problemy związane ze zdrowiem psychicznym, ważne jest, aby nie bać się szukać pomocy. Istnieje wiele źródeł, z których możesz skorzystać.

Jedno z miejsc, do których możesz się wybrać to poradnia psychologiczna na uczelni. W budynku Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania istnieje Strefa pomocy psychologicznej, gdzie możesz uzyskać wsparcie w przypadku wielu rodzajów problemów osobistych, w tym lęku, ataków paniki, zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych, uzależnień od substancji chemicznych, niezadowolenia z życia oraz kryzysów rozwojowych lub w związkach. 

W ofercie pomocy psychologicznej znajdziesz konsultacje indywidualne, wsparcie psychologiczne, psychoterapię, konsultacje wychowawcze. Aby umówić się z doradcą, wystarczy napisać e-maila na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zadzwonić: 17 866 11 57.

Jeśli potrzebujesz pomocy, możesz również skorzystać z usług terapeuty. Istnieje wiele możliwości, takich jak terapia online lub terapia grupowa, co daje wybór tym, którzy chcą skorzystać z tej formy wsparcia.

Telefoniczne linie wsparcia są kolejnym ze sposobów, w jakie organizacje oferują pomoc osobom, które potrzebują kogoś, z kim mogą porozmawiać. Dzięki nim można uzyskać kontakt do wyszkolonych doradców i specjalistów, którzy są gotowi wysłuchać, udzielić wsparcia i odpowiedzi na nurtujące pytania.

Linie te często są dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, dzięki czemu można z nich skorzystać w każdej chwili, kiedy pojawia się potrzeba rozmowy. Mogą być szczególnie przydatne dla osób, które czują się samotne, zaniepokojone, zestresowane lub mają trudności z radzeniem sobie z emocjami. Nie należy wstydzić się szukania pomocy, zwłaszcza jeśli czujesz się przytłoczony lub zaniepokojony swoim zdrowiem psychicznym. Warto pamiętać, że problemy te nie znikają same z siebie i potrzebują uwagi i leczenia tak samo, jak inne. Nie zapominaj też o tym, że dbanie o zdrowie psychiczne to proces, który wymaga ciągłej pracy i zaangażowania. Warto regularnie monitorować swoje samopoczucie i korzystać z dostępnych źródeł pomocy.

Jednym z najlepszych sposobów dbania o zdrowie psychiczne jest rozmowa i otwarcie się na innych. Studenci często czują się osamotnieni i myślą, że są jedynymi, którzy borykają się z problemami, dlatego ważne jest, aby rozmawiać z przyjaciółmi, rodziną lub doradcami na uczelni i dzielić się swoimi odczuciami. Dzięki temu mamy świadomość, że nie jesteśmy sami ze swoimi trudnościami oraz możemy liczyć na pomoc innych.


Jeśli negatywne emocje odczuwasz w nadmiernych ilościach, to nie wahaj się szukać pomocy Pamiętaj – inwestowanie w swoje zdrowie psychiczne to inwestowanie w siebie i swoją przyszłość.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus