logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Gumowe kaczuszki, choć dziś kojarzone głównie z zabawą dla dzieci podczas kąpieli, mają za sobą historię. Ich prosty design i uniwersalny urok sprawiły, że stały się symbolem niewinności i radości, ale jak dokładnie zaczęła się ich niezwykła podróż?

Historia gumowych kaczek rozpoczęła się pod koniec XIX wieku, kiedy to wynaleziono gumę wulkanizowaną – materiał wytrzymały i elastyczny. Początkowo zabawki nie były przeznaczone do kąpieli, a raczej pełniły funkcję dekoracyjną. Dopiero z czasem zaczęto produkować wersje unoszące się na wodzie, które szybko podbiły serca dzieci i rodziców.

Największy rozgłos zdobyły w latach 70. XX wieku dzięki programowi telewizyjnemu „Ulica Sezamkowa” (Sesame Street). Piosenka „Rubber Duckie”, śpiewana przez Erniego, stała się niespodziewanym hitem, a żółta kaczuszka trafiła na listy przebojów i do kąpieli milionów dzieci na całym świecie.

Przeczytaj także: Klub Aloha– Studenci WSIiZ na najlepszym after party!

W 1992 roku odegrały nietypową rolę w badaniach oceanograficznych. W wyniku wypadku podczas transportu, kontener z tysiącami gumowych kaczuszek wpadł do oceanu. Zabawki zaczęły dryfować, a ich trasa pomogła naukowcom zrozumieć prądy morskie i sposoby przemieszczania się zanieczyszczeń w oceanach.

Dziś są czymś więcej niż tylko zabawką. Są ikoną, symbolem dzieciństwa, a nawet przedmiotem kolekcjonerskim. Coraz częściej pojawiają się w nietypowych odsłonach, jako kaczki w stroju Supermana, artystyczne instalacje czy pamiątki z wakacji.

Fenomen tej zabawki tkwi w jej prostocie i uniwersalności. Wywołują uśmiech, są nieodłącznym elementem kąpieli, a ich zabawny kształt budzi ciepłe wspomnienia. I takowoż tak mały kawałek plastiku ma tak duże znaczenie w naszym świecie.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus