W kwietniu Teatr im. Wandy Siemaszkowej wystawi cztery spektakle: „Coś w rodzaju miłości”, „Dzieci Hioba”, „Kurka wodna – katastrofa jest coraz bliże” oraz „Trzy siostry”. Studenci WSIiZ – po okazaniu legitymacji – będą mogli kupić bilety na te przedstawienia w promocyjnej cenie wynoszącej 10zł.
„Trzy siostry”
Spektakl „Trzy siostry” według dramatu Antona Czechowa to obejmująca osiem lat historia rodziny Prozorowów. W poszczególnych aktach, które rozgrywają się w dwuletnich przerwach, Czechow uchwycił postaci w przełomowych momentach ich życia. Przedstawione spotkania, zderzenia i rozmowy tylko z pozoru wydają się błahe. W istocie zmienia się wszystko, cały świat bohaterów ulega ogromnym przeobrażeniom. Naświetlone przez Czechowa „zwykłe” sceny aż kipią od wewnętrznej dynamiki, ruchu i energii – spod szarej powierzchni wyłania się wielobarwny dramat.
„Trzy siostry” to galeria typów, wielu odmiennych osobowości, ludzi w różnym wieku, na innych etapach życia, o zróżnicowanej wrażliwości, odmiennym odczuwaniu rzeczywistości i czasu. To historia postaci, z których każda legitymuje się innym światopoglądem i wyznaje inne zasady.
- Spektakl pokazuje na jak wiele sposobów można sobie radzić z samotnością oraz z dręczącymi myślami o przemijaniu i śmierci.
- Przekład Natalia Gałczyńska
- Reżyseria Magdalena Miklasz
- Dramaturgia Aleksandra Krzaklewska
- Scenografia i kostiumy Ewa Woźniak
- Muzyka Anna Stela
Obsada Joanna Baran, Dagny Cipora, Magdalena Kozikowska-Pieńko, Justyna Król, Małgorzata Machowska, Robert Chodur, Waldemar Czyszak, Adrian Budakow (gościnnie) Adam Mężyk, Mateusz Mikoś, Mateusz Mosiewicz (gościnnie), Szymon Piotr Warszawski (gościnnie)/Robert Żurek
Spektakle:
- 5.04.2016 (wtorek), godz. 19.00/ Duża Scena
- 6.04.2016 (środa), godz. 19.00/ Duża Scena
- 19.04.2016 (wtorek), godz. 19.00/ Duża Scena
„Coś w rodzaju miłości”
„Coś w rodzaju miłości” opowiada o spotkaniu kobiety z przeszłością i mężczyzny bez przyszłości. Ona tkwi w ciągłym pragnieniu afirmacji własnej atrakcyjności. Nie widzi, że mimo dojrzałego wieku wciąż jest piękna i by poczuć się atrakcyjnie jest w stanie zgodzić się na wszystko. Próby zawładnięcia drugim człowiekiem są jedynie próbą uświadomienia sobie swojej wartości.
On walczy o pozycję w grupie i pragnie dominować. Niespełniony „samiec alfa” nieustannie usiłuje wszystkim udowodnić, że jest coś wart i że coś znaczy. Od pięciu lat nieudolnie próbuje rozwikłać sprawę, w której rozwiązanie nikt już nie wierzy, a niesłusznie skazany wciąż tkwi w więzieniu.
Jego obecność daje jej nadzieję.
Jest to spektakl przepełniony mrocznym klimatem rodem z filmów noir, w którym bohaterowie są zdolni do wszystkiego, by pokazać światu wymarzoną wizję siebie.
- Reżyseria: Martyna Łyko
- Scenariusz: Arthur Miller
- Opracowanie tekstu: Jan Kapela
- Przekład: Małgorzata Semil
- Scenografia i kostiumy: Paulina Rzeszowska
- Inspicjent i sufler: Małgorzata Depta
- Obsada: Mariola Łabno-Flaumenhaft, Robert Żurek
Spektakle:
- 7.04.2016 (czwartek), godz. 19.00/ Mała Scena
- 8.04.2016 (piątek), godz. 19.00/ Mała Scena
„Kurka Wodna – katastrofa jest coraz bliżej”
Teatr zaprasza też na metafizyczny seans w wirtualnym kosmosie! Kurka Wodna to realizacja Witkacowskiej teorii Czystej Formy, czyli świat, w którym to, co nierzeczywiste jest kluczem do Tajemnicy Istnienia. W odmiennych stanach świadomości zagadki bytu „same się zgadują”, zaś „Nieskończoność woła ludzi ku sobie głosem tajemnic”...
Do niezwykłego świata Witkacego wlewa się z siłą żywiołu rzeczywistość: rewolucja, która dziś korzysta z globalnej sieci. Kurka Wodna – katastrofa jest coraz bliżej to spektakl multimedialny, w którym wizje sceniczne przenikają się z obrazami z sieci, a teatralna wyobraźnia konkuruje z ostrym przekazem rzeczywistości on-line.
- Scenariusz Jan Nowara, Marcin Pawełczak
- Reżyseria Jan Nowara
- Scenografia Magdalena Gajweska
- Muzyka Paweł Nafus
- Multimedia Marcin Pawełczak
- Plastyka ruchu scenicznego Tomasz Dajewski
Obsada Dagny Cipora, Magdalena Kozikowska-Pieńko, Justyna Król, Kacper Burda (AT Warszawa), Michał Chołka, Mateusz Mikoś, Piotr Napieraj, wirtual Robert Chodur, Sławomiar Gaudyn, Józef Hamkało, Robert Żurek, głos Maciej Orłowski
Spektakle:
- 9.04.2016 (sobota), godz. 19.00/ Duża Scena
- 10.04.2016 (niedziela), godz. 19.00/ Duża Scena
„Dzieci Hioba”
Przedstawienie, które powstaje ku pamięci milionów pomordowanych w czasie holocaustu, a także wszystkich cierpiących i nieszczęśliwych, na których spadają ciosy losu i przeznaczenia.
Nie jest to kolejna historia o tragicznych losach Żydów. To wyznanie autentycznej ofiary holocaustu. Przywrócona do życia, własnymi ustami opowie swoje losy. Wciągnie do getta, zaprosi w podróż bydlęcym wagonem oraz zwabi do baraków Auschwitz.
Twórcy poddają w wątpliwość, czy zakład o Hioba zawarty między Bogiem a Szatanem tysiące lat temu, został rozwiązany i czy przypadkiem nie dotyczy w dalszym ciągu nas wszystkich.
Spektakl wypełniony żydowskimi pieśniami jest hołdem dla wszystkich pomordowanych, niezależnie od tego kim byli, kiedy żyli i przez kogo zostali zgładzeni. Widowisko jest także wyrazem szacunku i respektu dla tych, którzy poświęcali swoje życie, ratując innych w czasach terroru i szalejącej nienawiści.
- Spektakl powstał dla uczczenia otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny światowej im.Rodziny Ulmów w Markowej.
- Scenariusz i Reżyseria Sławomir Gaudyn
- Scenografia i kostiumy Katarzyna Tanasiewicz-Trzyna
- Ruch sceniczny Dariusz Brojek
- Przygotowanie wokalne Dariusz Kot
- Obsada Małgorzata Pruchnik-Chołka, Michał Chołka, Marek Kępiński
- Spektakl na podstawie „Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie” Icchaka Kacenelsona w przekładzie Jerzego Ficowskiego.
Spektakle:
- 13.04.2016 (środa), godz. 19.00/ Szajna Galeria
- 15.04.2016 (piątek), godz.11.00, godz.19.00/ Szajna Galeria
- 23.04.2016 (sobota), godz. 17.00/ Szajna Galeria