Święto Jedności Afrykańskiej obchodzone jest corocznie 25 maja, na pamiątkę powołania Organizacji Jedności Afrykańskiej w 1963 r. Trzydzieści osiem lat później przekształciła się w Unię Afrykańską. Studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie obchodzili ten dzień w ubiegły poniedziałek na terenie kampusu w Kielnarowej. Spotkanie poprowadzili Christian Muchemwa i Makaziwe Madubenko.
Istota tego historycznego wydarzenia polega na dążeniu do połączenia kultur świata z afrykańskimi zwyczajami. W ramach ogromnego zróżnicowania etnicznego i religijnego mieszkańców Afryki kontynent ten stał się czymś naprawdę wyjątkowym. Część studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie pochodzi właśnie z tych rejonów świata.
Spotkanie rozpoczęło się od powitania gości przez prof. Agatę Jurkowską i wyśpiewania Hymnu Unii Afrykańskiej. Zaraz po tym każdy z uczestników mógł wysłuchać historii Unii Afrykańskiej, którą w dość interesujący sposób opowiedział Serwalo Malapela. Jak większość państw, tak i kraje afrykańskie mają swoje tradycyjne stroje. Ich pokaz był jedną z części spotkania w Kielnarowej. Zaprezentowali je na sobie studenci WSIiZ, w formie pokazu mody. Mieliśmy możliwość zobaczyć reprezentantów Etiopii, Botswany, Kenii, Nigerii i Ndebele. Taka różnorodność zdecydowanie urozmaiciła całe wydarzenie.
Dla miłośników muzyki (bo tej również nie mogło zabraknąć) nasi organizatorzy Dnia Afryki przygotowali coś specjalnego. Grupa taneczna w składzie Nthabiseng, Anthony i Mutswashe, pochwaliła się gościom swoimi umiejętnościami artystycznymi.
Podczas Dnia Afryki każdy z przybyłych miał możliwość wypróbowania kilku dań kuchni afrykańskiej. Spędzenie nawet niewielkiej ilości czasu przy wspólnym posiłku dało możliwość indywidualnej rozmowy i bliższego zapoznania z naszymi afrykańskimi studentami.
Ostatnim elementem wydarzenia był występ większej grupy tanecznej, do której każdy z uczestników mógł dołączyć. Stało się to symbolem zjednoczenia całej wspólnoty WSIiZ i tego, jak wielki szacunek mają do siebie wszyscy studenci. Dzień Afryki w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie to nie tylko spotkanie i świętowanie – to również podkreślenie niezależności i promowanie wolności wszystkich narodów tego kontynentu.
Fot. Paweł Januszkiewicz