Rzeszów jest miastem nowoczesnym, stale rozwijającym się i przyciągającym młodych ludzi. Obecnie może pochwalić się liczbą pond 40 tys. studentów. To m.in. dla nich są realizowane działania, dzięki którym stale podnosi się jakość życia w mieście.
Jednym z priorytetów jest to, aby Rzeszów był miastem zielonym i ekologicznym. Dlatego też w realizowany jest tu pilotażowy program Net Zero Cities, w którym Stolica Podkarpacia uczestniczy jako jedno z pięciu polskich miast. Jego celem jest opracowanie modelu zmian w przestrzeni oraz budynkach, dzięki którym miasto będzie mogło osiągnąć neutralność klimatyczną do 2030 roku. W ten kierunek działań świetnie wpisuje się także wymiana taboru autobusowego na zeroemisyjny – wodorowy. Dzięki zdobytemu przez władze miasta dofinansowaniu w wysokości prawie 70 mln zł zakupionych zostanie 20 pojazdów wodorowych.
Stolica Podkarpacia może się już pochwalić, że zajęła dwa pierwsze miejsca w Indeksie Zdrowych Miast, w ramach którego analizowane są warunki życia w 66 największych miastach Polski. Rzeszów zwyciężył w kategoriach "Usługi komunalne i społeczne" oraz "Ludność i pokolenia".
Tysiące drzew i krzewów
W poprzednich latach w Rzeszowie powstało wiele nowych dróg, mostów, budowano infrastrukturę komunalną oraz uzbrajano tereny pod inwestycje mieszkaniowe i przemysłowe. „Obecnie, nie zapominając oczywiście o ważnych przedsięwzięciach drogowych, takich jak np. trwająca obecnie budowa Wisłokostrady, czy połączenie drogowe osiedli Słocina i Zalesie z centrum, kładziemy nacisk na inwestycje prospołeczne, chcąc zadbać przede wszystkim o poprawę jakości życia młodych i starszych mieszkańców. To dlatego od początku mojej kadencji w Rzeszowie powstaje więcej parków i terenów zielonych, a w całym mieście sadzi się tysiące nowych drzew i krzewów ”– mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Każdego roku przybywa po kilka parków kieszonkowych we wszystkich częściach miasta. Cieszą się już z nich mieszkańcy Baranówki, Nowego Miasta, Kotuli, Króla Augusta i Pobitna. Jeszcze w tym roku do listy nowych zielonych terenów wypoczynkowych będzie można dopisać kolejne realizacje na osiedlach Biała, gen. Andersa, Nowe Miasto, Pobitno, Baranówka. W przyszłym z kolei nie tylko młodzi będą cieszyć się z plaży, która obecnie powstaje nad Wisłokiem. Dzięki tworzonym przez miasto miejscowym planom zagospodarowania, duże przestrzenie są rezerwowane pod zieleń i rekreację. Tak jest np. w przypadku Kopca Konfederatów Barskich.
Przeczytaj również: https://www.intro.media/artykuly/rzeszow-miasto-rekordow-i-przelomow
Pumptrack, skatepark i dirtpark
-„ Moim celem jest zapewnienie miejsc do odpoczynku każdemu mieszkańcowi w niewielkiej odległości od miejsca zamieszkania. Tak, aby mógł dojść do niego pieszo maksymalnie w ciągu 10-15 minut .”– podkreśla prezydent Rzeszowa.
W tę politykę wpisują się inwestycje dla najmłodszych rzeszowian – place zabaw, których każdego roku w mieście przybywa. Duże strefy rekreacji mieszczące się przy Lisiej Górze i u zbiegu alei Witosa oraz ulicy Wyspiańskiego wyposażono w sprzęt przystosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Są tam m.in. specjalne huśtawki i miękka, bezpieczna nawierzchnia. Oba posiadają dostęp do ścieżek rowerowych, na których najmłodsi mogą w bezpieczny sposób jeździć na rowerze czy hulajnodze.
Rzeszów wzbogaca się także o miejsce, w których można wypoczywać aktywnie. Na nadrzecznych Bulwarach wybudowany został pumptrack – specjalny tor do wyczynowej jazdy rowerami. Podobny powstał na os. Baranówka. Na tym samym osiedlu w tym roku został oddany do użytku Fun Park, z którego także mogą korzystać miłośnicy rowerów, hulajnóg i deskorolek.
Warto przypomnieć, że w rejonie Bulwarów znajdują się także skatepark i dirtpark.
Nowe miejsce dla nauki i kultury
Przyjazne miasto to także takie, które jest wypełnione wydarzeniami kulturalnymi. Od dwóch lat w Rzeszowie każdego roku organizowanych jest kilkaset wydarzeń.
Przestrzenią dla spotkań i debat mieszkańców z samorządowcami, naukowcami czy przedstawicielami biznesu jest rzeszowskie Centrum Innowacji Miejskich Urban Lab. To tu są inicjowane, testowane i wdrażane nowoczesne projekty przyczyniające się do poprawy jakości życia młodszych i starszych mieszkańców. Obszar do wzajemnego zrozumienia, zbliżania kultur i obyczajów stwarza Międzynarodowe Centrum Integracji Feniks. Tutaj organizowane są np. interesujące wykłady, zajmujące warsztaty, inspirujące prezentacje, ciekawe wystawy.
W ten kierunek rozwoju wpisuje się także jedna z największych inwestycji ostatnich lat w mieście – budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. Jego budowa to blisko 200 mln zł. Ten nowy stadion powstaje w miejscu starego obiektu Resovii i będzie pełnił trzy funkcje. Dwie pierwsze są związane ze sportem – lekką atletyką oraz piłką nożną. Trzecia jest związana z kulturą. Nowy stadion będzie przystosowany do organizacji koncertów plenerowych. Jego trybuny będą mogły pomieścić prawie osiem tys. widzów. Jeśli do tego doliczymy płytę boiska to widowiska będzie mogło tam równocześnie oglądać kilkadziesiąt tys. osób.
Rzeszów nie bez powodu mieni się Miastem Innowacji. Kolejne wielkie projekty z dużym naciskiem na mieszkańców i ich komfort oraz rozwój życia stanowią duży priorytet na liście zadań miasta.