Jednym z cykli wykładów, organizowanych przez Wyższą Szkoła Informatyki i Zarządzania, są „Wielkie Pytania w Nauce”, w ramach którego przeprowadzono spotkanie pt. „O współczesności i przyszłości języka polskiego” z udziałem prof. Jana Miodka oraz prof. Jerzego Bralczyka. 24 kwietnia wszyscy zainteresowani mogli spotkać te osobistości w Filharmonii Podkarpackiej.
Prof. Jerzy Bralczyk – językoznawca, profesor nauk humanistycznych, polonista specjalizujący się w języku mediów, reklamy i polityki. Autor licznych programów radiowych, telewizyjnych i publikacji. Zajmuje się działalnością popularyzatorską w sferze poprawności języka.
Prof. Jan Miodek – językoznawca i gramatyk normatywny, profesor nauk humanistycznych, członek Rady Języka Polskiego przy Prezydium PAN. Autor 17 książek, ponad 200 artykułów, recenzji, felietonów i opracowań popularnonaukowych. Pierwszy w Polsce autorytet w dziedzinie upowszechniania wiedzy o języku ojczystym, jego kulturze i poprawności.
Prelegenci poruszali tematy zarówno związane z poprawną mową, jak i bogaceniem się języka. Wracali do korzeni, aby na ich podstawie snuć rozważania o przyszłości. Powtarzającym się elementem spotkania było podobieństwo słów przyszłość i przeszłość, niespotykane w innych językach. Znaczną część spotkania poświęcono dyskusji o języku młodych.
Słuchacze mieli okazję zadać własne pytania, zapisując je na rozdawanych w trakcie wydarzenia kartkach. Wiele z nich dotyczyło popularnych błędów językowych oraz polszczyzny i zachodzących w niej dynamicznych zmian. Poruszono również ważną dla studentów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania kwestię – jak wymawiać skrót WSIiZ i czy go odmieniać.
Rozmowa została przeprowadzona w luźny, przystępny dla słuchaczy sposób. Nie można jednak odmówić jej pełnego profesjonalizmu – w trakcie spotkania sam prof. Jerzy Bralczyk wspomniał, że zawsze dostosowuje się do poziomu rozmówcy, zakładając jednocześnie, że jest on mądrzejszy od niego.
Dla tych, którzy nie mieli okazji posłuchać rozmowy na żywo, jej zapis zostanie udostępniony na kanale Youtube uczelni. Zapraszamy do zasubskrybowania i życzymy wszystkim zainteresowanym miłego oglądania.