Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wzrastający poziom cyfryzacji daje nam co raz więcej możliwości. Jednak wiąże się z tym spore prawdopodobieństwo zagrożenia płynącego z sieci. Dnia 16 lutego dr inż. Mirosław Hajder zaprezentował wykład, w którym przedstawił i wyjaśnił pojęcia odnośnie cyberprzestępczości oraz zagrożeń w sieci. Prowadzący odpowiadał również na pytania zadawane przez słuchaczy. Materiał powstał w ramach projektu „Przybij piątkę nauce” organizowanego przez Wyższą Szkołę Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Jego celem jest inspiracja młodych ludzi i rozpowszechnianie naukowych metod poznawania rzeczywistości.

 

W trakcie wykładu poznaliśmy dokładną terminologię odnośnie cyberbezpieczeństwa i cyberprzestępczości. Wymienione zostały wskazówki, jak troszczyć się o własne bezpieczeństwo, na przykład dbanie o moc hasła czy aktualizacja oprogramowania na bieżąco. Na koniec spotkania, doktor Hajder odpowiadał na pytania zadane wcześniej przez zainteresowanych. Poruszył kwestie czy bezpłatne poczty e-mail są bezpieczne, czy serwery VPN od komercyjnych dostawców są niezawodne oraz czy bankowość online w telefonach jest dobrze zabezpieczona.

Cyberprzestępstwa to zbiorcze określenie wszelkiej aktywności przestępczej odbywającej się za pomocą lub za pośrednictwem systemów lub sieci komputerowych. Ten rodzaj przestępczości charakteryzuje się wysoką anonimowością, przez co przestępca często jest nieuchwytny. Z cyberprzestępczością wiążą się duże pieniądze – w 2019 straty gospodarcze wynosiły około 850 mln dolarów. Jest to kwota szacowana, ponieważ niewiele osób przyznaje się do bycia ofiarą hakerów. Najbardziej narażone na skutki przestępstw w sieci są dzieci, młodzież oraz osoby starsze.

Czy uda nam się uzyskać absolutne bezpieczeństwo danych w komputerze? Na to pytanie odpowiedział dr inż. Hajder: „Absolutne bezpieczeństwo praktycznie nie istnieje. Natomiast obserwujemy bardzo wyraźną korelacje pomiędzy nakładami na bezpieczeństwo a rezultatami. Nie ulega wątpliwości, że jeśli przeznaczymy większe kwoty na cyberbezpieczeństwo to osiągniemy lepsze efekty. Jednak te mogą być nieproporcjonalne do poniesionych kosztów. Należy więc wyznaczyć poziom optymalny.”

Doktor Hajder zwraca uwagę, aby zadbać o podstawowe komponenty bezpieczeństwa informacji, czyli zadbanie o bezpieczeństwo zewnętrzne oraz infrastruktury. Do niedawno nie zwracano na nie szczególnej uwagi, jednak pojawienie się wirusów takich jak Stuxnet czy Gauss, uświadomiło ich zapotrzebowanie.

Utrata danych nie zawsze oznacza atak hakerski. Doktor Mirosław Hajder przekazał nam, że do najważniejszych zagrożeń systemów informacyjnych należy również: zawodność techniki (awaria sprzętu), błędy eksploatacji (przepięcia), przyczyny osobowe (błędy pracowników) czy też czynniki losowe np. katastrofy naturalne. Najdotkliwsze zagrożenia bezpieczeństwa w 2021 roku obejmowały między innymi ataki na prywatność i na sprzęt mobilny. Obszar obejmowany przez cyberprzestępczość zmienia się wraz z postępem technologicznym. Poznajemy cztery obszary, na których działają cyberprzestępcy, są to: finanse, dane, prywatność oraz piractwo. Pojawiają się również ekonomiczne przestępstwa cybernetyczne, które dokładnie omawia doktor Hajder.

 

OGLĄDAJ CAŁY WYKŁAD

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus