Poruszając się w tematyce wykluczenia i lęku fotografki jednoczą swoje prace w spójną całość. Wystawa łączy twórczość trzech artystek – Agnieszki Babińskiej, Anny Bedyńskiej oraz Małgorzaty Wakuluk.
25 kwietnia odbył się wernisaż wystawy w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa. Podczas wydarzenia dostępne były w sprzedaży albumy z pracami autorek.
Forever mine
Tytuł cyklu Anny Bedyńskiej nawiązuje do japońskiego wymiaru sprawiedliwości. Bazując na XIX-wiecznym modelu rodziny, nie uznaje on uprowadzenia dziecka przez jednego z rodziców jako przestępstwo. Seria fotografii opowiada tragiczne historie tej drugiej strony, pozbawionej możliwości kontaktu ze swoim potomstwem.
Kilku fotografiom towarzyszą kody qr, które po zeskanowaniu kierują do wideo opowiadającego historię portretowanego rodzica. Ściana naprzeciwko jest wypełniona w pół przyklejonymi fotografiami, pod którymi opisano ich historie. Wyrażają ból porzucenia i bezsilność wobec systemu, gdzie rodzic w świetle prawa przestaje nim być.
Autorka jest fotografką, dokumentalistką oraz wykładowczynią akademicką. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi oraz Szkołę Filmu i Teatru Dokumentalnego w Moskwie. W swojej pracy fotograficznej dokumentuje przemiany zachodzące we współczesnym społeczeństwie, takie jak ewolucja roli ojca czy sytuacja kobiet, ujmując je w szerokim kontekście społecznym, kulturowym i politycznym.
Przeczytaj także: Algorytm jako artysta
Złote blizny
Ekspozycja wielkoformatowych wydruków fotografii Agnieszki Babińskiej opowiada o procesie naprawy. Nawiązuje ona do japońskiej sztuki sklejania ceramiki zwanej kintsugi, gdzie popękaną ceramikę łączy się lakierem zmieszanym z proszkiem złota lub srebra. Ta sztuka jest zarazem filozofią akceptacji jak i celebracji autentyczności.
Artystka w serii fotografii podejmuje problem braku zgody dla niedoskonałości ciała ludzkiego w społeczeństwie. Złote pasma na jej dziełach nie zasłaniają blizn – wręcz przeciwnie, podkreślają „defekty”.
Agnieszka Babińska - artystka wizualna, fotografka, kuratorka, dydaktyczka, adiunktka na Kierunka Fotografia (Wydział Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku), gdzie prowadzi Pracownię Fotografii Inscenizowanej. Od wielu lat fotografuje siebie i konsekwentnie realizuje prace o bardzo osobistym wymiarze, które zakwalifikować można do nurtu feministycznego.
Zmruż oczy
Dzieło Małgorzaty Wakuluk to projekt ruchomego obrazu mająca na celu zatrzymanie widza z codziennego pędu życia. Bezpieczna przestrzeń stworzona z dźwięku oraz fotografii ma na celu pobudzić wyobraźnię i zanurzyć się w niej. W ten sposób odbiorca zaczyna droge w poszukiwaniu swojego „ja” i być może odnajdzie siebie w którymś z prezentowanych zdjęć.
W spokojnym pokoju z elementami codziennego szumu artystka tworzy przestrzeń do wyciszenia. Okno na świat zaklejone pierwszymi stronicami gazet przypomina o natłoku informacyjnym, z którym mierzymy się na co dzień. Oddzielona od reszty wystawy holograficzną kurtyną przestrzeń wyznacza przestrzeń na zdystansowanie się od codziennych trudów
Małgorzata Wakuluk - z wykształcenia choreografka tańca nowoczesnego, z zawodu managerka artystyczna, fotografią zajmuje się od 2016 roku. Jest inicjatorką Stowarzyszenia Polish Women Photographers, które koncentruje się na promocji polskich fotografek na całym świecie. W centrum jej zainteresowań jest człowiek oraz jego relacja z przestrzenią, w której żyje.
Wystawa będzie dostępna dla oglądających do 25 maja bieżącego roku.