Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Rozpoczynamy właśnie drugi rok działalności Koła Naukowego Sztuki i Malarstwa Cyfrowego, a wraz z nim otwieramy się na przywitanie nowych studentów, którzy wspólnie z nami chcą rozwijać swoje pasje na artystycznych płaszczyznach. Prowadzone zajęcia są dostosowane pod względem trudności – pojawią się zarówno te z samymi podstawami, jak i te dla bardziej zaawansowanych. Koło jest zaangażowane w międzynarodowe projekty artystyczne, do których studenci bardzo chętnie zgłaszają swoje prace.

 

W Kole Naukowym Sztuki i Malarstwa Cyfrowego zajmujemy się sztuką cyfrową, a dokładniej mówiąc digital paintingiem. Opiekunem koła jest mgr Mikołaj Birek, który zajmuje się prowadzeniem zajęć oraz udzielaniem korekt. W poprzednim roku studenci naszej uczelni brali udział w projekcie rysunkowym „Landscape – City or Nature”. Prace zgłaszane z naszego koła wykonywano w formie grafiki rastrowej. Z kolei dr Patrycja Longawa, opiekunka Koła Naukowego Projektowania Graficznego Drugi Wymiar, sprawowała opiekę nad tworzeniem prac w formie grafiki wektorowej. Osoby które zgłosiły się do projektu miały za zadanie namalować krajobraz, będący pejzażem natury lub przedstawiający scenerie miejską. W wystawie biorą udział wykładowcy i studenci m.in z Polski, Indonezji, Korei Południowej, Turcji, USA oraz Chin.

Współpraca przebiegała bardzo dobrze – zainteresowanie projektem było spore, na początku chętnych było wielu, ale do końca projektu ostali się tylko najbardziej wytrwali studenci. Przeprowadzaliśmy korekty zbiorowe i indywidualne, podczas których rozmawialiśmy nie tylko o części czysto technicznej, jak kolorystyka i faktura, ale też o świadomym budowaniu narracji na obrazie przez podejmowanie decyzji kompozycyjnych, sterowanie uwagą widza oświetleniem i rozmieszczeniem dominant. Niezależnie od wyjściowego poziomu umiejętności i wiedzy poszczególnych uczestników projektu efekt końcowy był zadowalający, ponieważ osiągnęliśmy najważniejszy cel całego przedsięwzięcia – rozwój i przeskoczenie swoich dotychczasowych ograniczeń. Z ciekawością czekam na efekty prac w kolejnej edycji projektu.– mówi mgr Mikołaj Birek, opiekun koła, który zachęca również do zaangażowania się w działania:

Do koła może zapisać się każdy, jednak warunkiem czynnego udziału jest posiadanie jakiegokolwiek narzędzia, umożliwiającego pracę w medium malarstwa cyfrowego. Nie wystarczy tu myszka komputerowa, będzie potrzebny tablet graficzny czy chociażby smartfon z większym ekranem i piórkiem. Koło ma na celu rozwinięcie zainteresowań i umiejętności studentów w kierunku digital paintingu i pochodnych dziedzin.”

W semestrze zimowym ruszyła kolejna edycja projektu artystycznego. Tym razem studenci otrzymali zadanie stworzenia roślinnej kompozycji na małym formacie bo jedynie 50x50cm. Spośród wielu zgłoszeń zostaną wybrane najlepsze, a ich autorzy będą reprezentować naszą uczelnie na wystawie m.in w Chinach, Indonezji, Korei Południowej, Turcji i Dubaju. Podobnie jak w poprzedniej edycji projektu uczniowie mają możliwość tworzenia swoich dzieł zarówno w formie grafiki wektorowej jak i w stylu klasycznego digital paintingu, jednak nasze koło specjalizuje się w rysowaniu prac właśnie w tym drugim stylu. Studenci swoje prace mogą składać do 30 marca 2022 roku.

Chcesz zacząć swoją przygodę z rysunkiem cyfrowym?

W Kole Naukowym Sztuki i Malarstw Cyfrowego poznasz podstawy rysunku, zmierzysz się ze strasznymi bryłami, nauką perspektywy i anatomii, przejdziesz do tworzenia tekstur i dowiesz się, jak łączyć te wszystkie elementy aby stworzyć prawdziwą sztukę.

Zobacz film w którym Izabela Lenczowska, liderka KNSiMC opowiada o działalności koła

Koło Naukowe Malarstwa i Sztuki Cyfrowej

 

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus