Po roku ciszy i posuchy na torze przy Hetmańskiej 69, do Rzeszowa powróci ligowe ściganie! Rzeszowskie Towarzystwo Żużlowe odkryło karty - są sponsorzy, pieniądze, jest i drużyna. Jest też to, co było dla wielu trzymających kciuki kibiców za projekt najważniejsze - biało - niebieskie barwy.
Rzeszowskie Towarzystwo Żużlowe powstało oficjalnie przed dwoma miesiącami. Jest nowym podmiotem, który odcina się w całości od odpowiedzialności za decyzje wcześniejszych właścicieli i szefów Speedway Stali Rzeszów S.A, która zarządzała dotychczas drużyną z Rzeszowa. Spółka ta ostatecznie upadła, a co za tym poszło upadł także żużel w stolicy Podkarpacia.
Problemy zaczęły się po odejściu Marty Półtorak w 2015 roku. Spółka generowała coraz większe zadłużenie, aż ostatecznie, pod rządami Ireneusza Nawrockiego, nie została dopuszczona do rozgrywek I ligi (po wcześniejszym awansie) przez niespłacone zobowiązania. Ostatni z właścicieli nie zapisał się najlepiej, i to jest najłagodniejsze określenie, w kartach speedwaya nie tylko w naszym mieście, ale także w całym kraju.
To już jednak przeszłość. RzTŻ, którego prezesem został Leszek Gubernat, zgłosiła przed tygodniem rzeszowską drużynę do rozgrywek II ligi. Ogłoszone zostały także nazwiska żużlowców, którzy będą bronić barw ekipy z Hetmańskiej 69. Wśród zakontraktowanych są m. in Duńczycy Patrick i Kenneth Hansenowie, Rosjanin Ilja Czałow, Patryk Rolnicki czy Edward Mazur. Trenera nowego klubu na żużlowej mapie poznamy wkrótce.
Mieszanka rutyny z młodością zapewnić ma powrót dużych, żużlowych emocji na Stadion Miejski "Stal". Co prawda owej Stali w nazwie stowarzyszenia nie ma z powodu zadłużenia spółki Speedway Stal Rzeszów S.A, ale nic nie jest jeszcze stracone. Najważniejszym jest, że RzTŻ zdołało przyciągnąć do siebie wielu sponsorów, którzy zapewnili budżet na poziomie 1,2 miliona złotych.
Czas pokaże, jak rozwijać się będzie historia związana z rzeszowskim żużlem. Wielotysięczna rzesza kibiców "czarnego sportu" ze stolicy Podkarpacia i okolic, która pokazywała wielokrotnie w przeszłości jak ważny jest dla niej speedway, z uwagą przyglądać się będzie dalszej odbudowie tej dyscypliny w naszym mieście.
Fot. rztz.pl