Jak i dlaczego myślimy? Czy mózg może prowadzić nas na manowce? W jaki sposób przebiegała ewolucja organu odpowiedzialnego za myślenie? Na te i inne pytania odpowiedział prof. Jerzy Vetulani – wybitny neurobiolog i psychofarmakolog – podczas wykładu w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
- Mózg nie służy do myślenia, jest przede wszystkim narzędziem przeżycia. Myślenie jest tylko efektem ubocznym – mówił podczas wykładu prof. Vetulani. Jak zaznaczył, głównym zadaniem tego organu jest doprowadzenie do przekazania genów dalej, co pozwala na przetrwanie gatunku.
Na spotkaniu profesor poruszył wiele ciekawych zagadnień, mówił m.in. o: neuronach lustrzanych, sposobie rozpoznawania twarzy przez ludzki mózg, środkach psychotropowych czy iluzjach optycznych, które oszukują mózg.
Po wykładzie nastąpiła dyskusja, podczas której publiczność zadawała pytania profesorowi. Po oficjalnej części spotkania można było zakupić książki prof. Jerzego Vetulaniego oraz otrzymać autograf autora.
Wizyta prof. Vetulaniego związana była z cyklem wykładów „Wielkie pytania w nauce”. Kolejny wykład odbędzie się 3 kwietnia, a wygłosi go prof. Jerzy Bralczyk.