Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Spotkanie filmowe w Kinie Zorza/fot. Wojewódzki Dom Kultury

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
W zeszły weekend miały swój debiut spotkania filmowe Północ-Południe. Od czwartku do niedzieli wszyscy zainteresowani mogli skorzystać z seansów i spotkań z twórcami w Rzeszowie oraz Stalowej Woli. Sobota, 16 września, dla studentów WSIiZ była dniem wyjątkowym, gdyż w Kinie Zorza, które jest współorganizatorem spotkań, miał miejsce pokaz animacji ich autorstwa. Co więcej, odbył się również seans filmu „Góra” autorstwa Mikołaja Birka.

Spotkanie rozpoczęło się przemową prodziekan kolegium Mediów i Komunikacji Społecznej ds. kierunku Grafika komputerowa i produkcja multimedialna Patrycji Longawy. Po krótkiej zapowiedzi, uczestnicy mieli okazję obejrzeć cykl krótkich animowanych filmów.

Animacje studentów na dużym ekranie

Przy wyborze kierowano się różnorodnością tematów i sposobem animacji. Autorzy przyznali, że były to jedne z pierwszych animowanych prac, a oglądanie ich z perspektywy czasu przywołuje wspomnienia. Wspominali również, że oglądanie dzieł na dużym ekranie wywołuje kompletnie inne emocje, niż przy użyciu ekranu komputera. Za dobór prac odpowiada Dr Patrycja Longawa.

PolnocPoludnieMW 6Zapowiedź Dr Patrycji Longawy / fot. WDK

Opowieść o Górze, film Mikołaja Birka

Drugą część spotkania przeznaczono na seans oraz rozmowę na temat filmu „Góra” autorstwa Mikołaja Birka, który jednocześnie jest częścią jego pracy doktorskiej. Uczestnicy mieli przyjemność porozmawiać z ojcem autora. Opowiadał on szczegółowo o pomyśle, intencjach oraz przygotowaniu pracy. Tytułowa Góra to tak naprawdę góra Sucha przełożona na świat 3D.

Przeczytaj także:
Nowa inicjatywa filmowa "Północ-Południe - Spotkania Filmowe" w Rzeszowie!

Autor czerpał inspirację z otaczających jego dom rodzinny lasów i polan, a szczególną uwagę poświęcił trawom. Widzowie zwracali uwagę na fotorealizm natury, przy jednoczesnym zachowaniu artystycznej postaci głównego bohatera. Co więcej, trzynaście lokacji z filmu zostało przerobionych w taki sposób, aby móc się w nie zanurzyć w okularach VR. Film „Góra” jest ostatnią częścią trylogii – poprzednie noszą tytuły „Tory” oraz „Pies mojej babci”.

PolnocPoludnieMW 30Rozmowy i pytania po seansie / fot. WDK

Po zakończonym spotkaniu została część uczestników, aby obejrzeć przygotowany przez Mikołaja Birka opis filmu w formie książki. Zawiera ona szczegółowy opis inspiracji, technik użytych w filmie oraz ogrom zdjęć. Natomiast prowadzący wydarzenie wyrazili chęć kontynuacji spotkań Północ-Południe. Zatem czekamy, a zainteresowanych zapraszamy na kolejne edycje.


Przeczytaj także:
Jak technologie przyszłości pomagają w nauce?

 

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus