Wydarzenie skupi się na ukazaniu pozytywnych i negatywnych wizji przyszłości. Spotkanie zostanie przeprowadzone w formie interdyscyplinarnej dyskusji i przyczyni się do lepszego zrozumienia zachodzących zmian wokół nas.
Konferencja odbędzie się 14 maja 2024 roku w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Wydarzenie ma charakter międzynarodowy, a całość zostanie poprowadzona w języku angielskim. Organizatorami spotkania są Zakład Filologii Angielskiej, Interdyscyplinarne Koło Naukowe Humanus oraz działające na WSIiZ B1 - Koło Projektowania Plakatu.
Wątkami przewodnimi konferencji będą między innymi feministyczne utopie i antyutopie, manipulacja językiem, ekokrytyka i technologie reprodukcyjne czy wpływ kapitalizmu na społeczeństwo. Celem dyskusji jest ukazanie dystopijnych i utopijnych wizji przyszłości, a także zachodzących między nimi relacji. Konferencja zostanie połączona z Międzynarodową Wystawą Ilustracji i Plakatu „Perceptions IV: Lights and Shadows”, która przedstawi poruszane tematy w wizualny sposób.
Wydarzenie rozpocznie się o 9:00 w sali Senatu i będzie podzielone na dwie części:
Część stacjonarna (9:00 - 13:00):
Konferencja rozpocznie się sesją plenarną krążącą wokół metafor filmowych oraz bioetyki spekulatywnej i dystopijnych scenariuszy przyszłości. Następnie zostaną przeprowadzone dwa jednogodzinne spotkania – Dystopia in Posters oraz Dystopia and the Internet. Po każdej sesji przewidziana jest półgodzinna przerwa kawowa. Część stacjonarna zakończy się godzinną przerwą na obiad.
Część online (14:00 - 18:00):
To zbiór dwóch spotkań online rozdzielonych 15-minutową przerwą. Poruszane tematy będą dotyczyć zagadnień takich jak:
-
Dystopian Futures: Technology, Academia, and Ideological Borders
-
Posthuman Narratives
-
Ecological Dystopias
-
Dystopian Cultures and Psychological Exploration
-
Gender Perspectives in Dystopian Fiction
-
Dystopian Literature and Social Critique
-
Dystopian Visions: Society, Civilization, and Animals
Głównymi prowadzącymi konferencji będą dr Paula Wieczorek, dr Iwona Leonowicz-Bukała, dr Konrad Szocik oraz dr hab. Patrycja Longawa.
Szczegółowy plan wydarzenia dostępny tutaj.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Jest ona adresowana do artystów, naukowców i studentów. Więcej informacji o spotkaniu można znaleźć na stronie Shapes of Dystopia.