Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

RED BULL

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

9 marca (czwartek) o godzinie 18.00 w auli S1 mieszczącej się w budynku S Politechniki Rzeszowskiej, studenci będą mieli okazję uczestniczyć w interesującym wykładzie. Za pośrednictwem teorii i praktyki, wytłumaczone zostaną niecodzienne zachowania motocyklu żużlowego. Podczas wspólnego wykładu spotkają się Maciej Janowski - polski żużlowiec oraz dr inż. Adam Sieradzki - fizyk i wykładowca Politechniki Wrocławskiej. Zapomnijcie o monotonnych i dłużących się zajęciach - Red Bull Ryzyk Fizyk odmieni Wasze patrzenie na zjawiska naukowe!

Red Bull Ryzyk Fizyk jest serią wykładów łączących w sobie prawa fizyki z ciężkimi do zrozumienia zjawiskami obecnymi w sportach ekstremalnych. Studenci z Rzeszowa biorący udział w wykładzie 9 marca dowiedzą się m.in.: w jaki sposób motocykl uzyskuje siłę napędową z podłoża odpychając się od żużla oraz jakie są przeciążenia podczas jazdy.

- Jazda motocyklem żużlowym to ciągły dynamiczny kompromis pomiędzy bezpieczną jazdą, a najszybszą trasą. Z fizycznego punktu widzenia to znalezienie optymalnych sił, które pozwolą na uzyskanie trasy o najkrótszym czasie, czyli połączenie dynamiki z kinematyką w sposób praktyczny. – mówi o temacie wykładu, który odbędzie się w ramach projektu Red Bull Ryzyk Fizyk, dr inż. Adam Sieradzki.

Uczestnicy prelekcji dowiedzą się ciekawych informacji dotyczących praw fizyki wykorzystywanych w żużlu od profesjonalisty – Macieja Janowskiego. Janowski jeździ w barwach WTS Sparta Wrocław (a także w lidze szwedzkiej – Dackarna Malilla) oraz jest członkiem żużlowej reprezentacji Polski, z którą zdobył w 2013 roku złoto w Drużynowym Pucharze Świata. Od 2014 roku startuje w prestiżowej serii Indywidualnych Mistrzostw Świata FIM Speedway Grand Prix. W 2015 roku wywalczył Indywidualne Mistrzostwo Polski, zatem sport żużlowy nie kryje przed nim tajemnic.

Natomiast zachowanie motocykla żużlowego na język naukowy przetłumaczy dr inż. Adam Sieradzki, który na co dzień jest wykładowcą na Politechnice Wrocławskiej. Cieszy się dużą popularnością wśród studentów, ponieważ oprócz umiejętności przekazywania wiedzy obdarzony jest sporą dawką poczucia humoru oraz stara się możliwie najlepiej wytłumaczyć temat zajęć.

Data: 9.03 (czwartek)

Godzina: 18.00

Miejsce: Politechnika Rzeszowska, Budynek S, Sala S1, ul. Powstańców Warszawy 10, Rzeszów

Facebook: https://www.facebook.com/events/1255989967823139/

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus