Święto tych, którzy uwielbiają celebrować miłość i dzielić się nią z drugą osobą. To właśnie 14 lutego obchodzimy dzień zakochanych, który ma swoje korzenie w starożytnym Rzymie. Z tej okazji zapytaliśmy studentów, czym są dla nich Walentynki oraz jak spędzają ten dzień.
Jedną z przedstawicielek zakochanych studentek jest Kasia z kierunku Komunikacja Cyfrowa. Mieszka w Rzeszowie i ze swoją drugą połówką zna się już naprawdę długo:
Uważam, iż obchodzenie święta Walentynek jest zazwyczaj niepotrzebne, ponieważ gdy kogoś się kocha to cały rok mu się to pokazuje, a nie jedynie ten dzień w roku
Zapytaliśmy ją również, gdzie mogłaby pójść z ukochana osobą w Rzeszowie.
Myślę, że moglibyśmy wybrać się do restauracji Chillita na ulicy Rejtana, albo wyjść na masaż we dwoje. Fajnym pomysłem jest również Escaperoom. Uwielbiamy takie rzeczy
– dodaje Kasia.
Swoimi odczuciami podzieliła się również Asia z tego samego kierunku:
Walentynki są dla mnie szczególnym dniem, który zawsze staram się spędzać z ukochaną osobą. Uważam, że należy mi nadać wyjątkowy charakter np. poprzez wycieczkę do wspólnego miejsca, do którego para ma sentyment. Jak dla mnie tutaj liczy się przede wszystkim pamiętać, a prezenty powinny być drobnym upominkiem, najlepiej mającym sentymentalne znaczenie. Ja już 3 rok tradycyjnie przygotowuję prezent własnoręcznie. Wiem, że wiele osób mówi „kocha się cały rok” i tak jest, ale według mnie – nie cały rok spędza się tak szczególnie, jak święto zakochanych
Jeden ze studentów, Artur z kierunku informatycznego, jest typem romantyka i dla swojej dziewczyny zawsze wymyśla różne wycieczki oraz wyjścia.
Razem uwielbiamy kino oraz dobre sushi. To najlepszy plan na randkę. W Rzeszowie jest kilka restauracji, w których można zjeść cos dobrego, jak np. Ima Sushi lub Nova Sushi. Warto również wybrać się do innego miasta
– podpowiada.
Jednak niektórzy nie przywiązują uwagi do obchodzenia tego święta, gdyż jest to dla nich dzień jak każdy inny. Jedna z naszych studentek, Patrycja, twierdzi podobnie:
Mnie jako singielkę ta data często omija, bo nie świętuje jej. Z tymże lubię wyjść z najbliższymi przyjaciółmi do dobrej restauracji, czy na sushi. Gdybym chciała spędzić ten dzień z kimś szczególnym, to wolałabym to zrobić raczej na osobności, bez dodatkowych osób. Dobrym pomysłem mógłby być piknik lub romantyczna kolacja w domu
Dawne dzieje święta zakochanych
Przybliżmy historie tego romantycznego dnia. Jego początki sięgają czasów cesarstwa rzymskiego. Właśnie wtedy obchodzono tam święto Lupercali, które miało na celu uczczenie boga płodności – Luperka oraz bóstwa miłości i przyjaźni – Walentego.
W miarę upływu czasów, wprowadzono chrześcijaństwo w Rzymie i wiele pogańskich świąt zostało zastąpionych tymi chrześcijańskimi. Tak też stało się w przypadku święta Lupercali, które zostało zastąpione świętem św. Walentego – męczennika, który zginął za wiarę. W 496 roku papież Gelazy I ustanowił 14 lutego świętem ku czci św. Walentego, który jest patronem zakochanych.
Początkowo, święto to było obchodzone wyłącznie w kościele, ale w XIV wieku stało się popularne w całej Europie. W Anglii i Francji zaczęto obchodzić Walentynki jako dzień, w którym ludzie wysyłali sobie wzajemnie kartki z życzeniami miłości i przyjaźni. Ta tradycja przetrwała do dziś i jest popularna na całym świecie.
W dzisiejszych czasach Walentynki są obchodzone jako dzień zakochanych, a ludzie wysyłają sobie nie tylko kartki, ale także prezenty, kwiaty i jedzą specjalne posiłki w restauracjach. W wielu kulturach Walentynki są uważane za ważne święto, w którym ludzie okazują sobie miłość i uczucia.
Podsumowując – Walentynki są świętem o starożytnych korzeniach, które zaczęło się jako uczczenie boga płodności i bóstwa miłości, a następnie zostało przekształcone w święto ku czci św. Walentego. Obecnie są obchodzone jako dzień zakochanych, podczas których wyraża się miłość dla bliskiej osoby. A czy wy macie jakieś ulubione miejsca na spędzanie Walentynek? Dajcie znać w komentarzu na naszym profilu na Facebooku.