Cenzura w radiu ma bogatą historię i budzi sporo kontrowersji. Pięćdziesiąt lat temu zakazywanie utworów przez dużych nadawców — nawet przez BBC — oznaczało dla piosenki całkowitą eliminację z list przebojów. Obecnie, dzięki opcji pobierania utworów, stacje radiowe nie mają takiej możliwości. Nawet jeśli piosenka jest zabroniona we wszystkich stacjach radiowych i telewizyjnych na świecie, nadal możesz ją znaleźć w Internecie. Przedstawiamy kultowe utwory, które zostały zakazane przez media.
The Beatles – Lucy in the Sky with Diamonds (1967)
Co mogło być przyczyną zakazu piosenki zainspirowanej przez rysunek syna? Cóż, w rzeczywistości problem polega na tym, że John Lennon opisał jeden ze swoich narkotycznych wypadów. Potwierdzeniem tego są pierwsze litery, które układają się w skrót LSD. Muzyk niejednokrotnie zaprzeczał słuszności takiej interpretacji, jednak później Paul McCartney potwierdził, że piosenka została napisana pod wpływem używek.
Sex Pistols – God Save the Queen (1977)
Ta piosenka stała się nie tylko numerem jeden na listach przebojów, ale też hymnem brytyjskiego ruchu punkowego, opisującego faszystowski reżim, którego figurantką była Elżbieta II. Jednak fani Sex Pistols twierdzili, że bunt tego kawałka nie był skierowany do królowej, a wobec klasy robotniczej, która dzieliła Brytyjczyków. „Boże chroń królową, ona nie jest ludzkim stworzeniem” — czytając ten wers, nie ma co się dziwić, że utwór został wyeliminowany z rozgłośni radiowych.
The Beatles – I Am the Walrus (1967)
Spośród piosenek Beatlesów, które zostały zakazane przez media, można znaleźć: „A Day in the Life” i „Lucy in the Sky with Diamonds”. Ich usunięcie wiąże się z tematyką która poruszała niewygodny temat nawoływania do narkotyków. O ile powód eliminacji tych kawałków jest zrozumiały, o tyle zakaz emisji utworu „I Am the Walrus” może być nie dla wszystkich tak jasny. BBC usunęło tę piosenkę ze swojej listy przebojów przez wersety, które w niej się znajdowały: "pornograficzna kapłanka" i "niegrzeczna dziewczyno, ściągasz majtki". Były dyrektor rozrywki rozesłał do pracowników informację - utwór zawiera wulgaryzmy, dlatego nie będzie odtwarzany w mediach.
The Kinks – Lola (1970)
Jest to dziwny przypadek na naszej liście. Podczas gdy piosenka opisywała historię transwestyty, który podrywa młodego chłopaka w klubie, BBC zakazało jej emisji z powodu odniesienia się muzyka do firmy Coca-Cola. Zespół zmienił nazwę utworu, z „Gdzie pijesz szampana i smakuje on jak Coca-Cola" na „cherry cola”, dzięki czemu rządowa stacja zaakceptowała piosenkę.
The Who – My generation (1965)
Utwór został zakazany przez radio z powodu niezwiązanego ze swoją liryczną treścią. Piosenka zawierała wokalne brzemienia przypominające jąkanie. Efekt okazał się na tyle interesujący, że zespół wraz z producentem postanowili zachować go na płycie. Jednak stacja radiowa BBC stwierdziła, że piosenka może być obraźliwa dla ludzi, którzy naprawdę się jąkają i wydali zakaz. Później BBC przywróciło piosenkę ze względu na ogromną popularność.
Blondie – Atomic (1979)
Na początku lat 90-tych nastąpiła prawdziwa fala cenzury. W związku z wojną w Zatoce Perskiej, BBC opublikowało listę utworów, które nie nadają się do grania w czasie trwania konfliktu. Słynne antywojenne piosenki jak: „Give Peace a Chance” i „War” były na czarnej liście, ponieważ każda z nich odnosi się do działań wojennych.
The Rolling Stones – (I Can't Get No) Satisfaction (1965)
Według CBS — kultowa, rockowa piosenka została usunięta z niektórych stacji radiowych, ze względu na agresywnie seksualną naturę utworu, co jest szczególnie absurdalne, ponieważ utwór wyraża sprzeciw wobec konformizmowi.
Źródło ilustracji: unsplash.com