logo wsiiz main

POLECAMY

Paweł Januszkiewicz

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

ChatGPT to internetowy bot, którego zasób wiedzy może zaskoczyć wiele osób. Jego głównym założeniem jest pomaganie ludziom poprzez dostarczanie informacji i wyjaśnianie zagadnień, niezależnie od dziedziny. Zbudowany jest na architekturze GPT-3.5 i korzysta z olbrzymiej bazy danych, by generować odpowiedzi na różnego rodzaju pytania zadane przez użytkowników. Potrafi również tłumaczyć na różne języki, tworzyć teksty i przetwarzać je oraz analizować.

Architektura GPT-3,5 to rozwinięcie poprzedniej wersji GPT-3, czyli jednego z największych i najbardziej zaawansowanych modeli językowych na świecie. GPT-3,5 działa na zasadzie sztucznej sieci neuronowej, która została stworzona na podstawie tekstów pochodzących z różnych źródeł. Ten rodzaj sztucznej inteligencji jest modelem uczenia maszynowego, który uczy się języka naturalnego na bazie analizowanych przez niego tekstów. Składa się on z wielu warstw, z których każda jest odpowiedzialna za przetwarzanie informacji na innym poziomie abstrakcji. Model ten potrafi generować teksty na poziomie, który wcześniej był zarezerwowany tylko dla ludzi, dzięki czemu może być wykorzystywany w wielu chatbotach, asystentach głosowych, automatycznych tłumaczeniach czy analizach tekstu.

Informacje, w jakie wyposażony jest Chat GPT, zbierane są z różnych źródeł, takich jak książki, artykuły, strony internetowe czy bazy danych. Dzięki temu potrafi odpowiadać na wiele różnych pytań, a problemu nie stanowią nawet te specjalistyczne czy bardzo skomplikowane. Jest również w stanie na bieżąco się rozwijać i eliminować wszelkie nieścisłości, dzięki czemu jego odpowiedzi stają się coraz bardziej precyzyjne. Niemniej jednak jego teksty stworzone są na podstawie innych źródeł i nie zawsze muszą być idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb czy sytuacji. Celem weryfikacji informacji zawsze warto skonsultować się z ekspertem w danej dziedzinie.

Jako sztuczna inteligencja, nie posiada fizycznej postaci ani indywidualnej tożsamości. Jego jedyną funkcją jest dostarczanie użytkownikom odpowiedzi na ich pytania, udzielanie informacji. System jest oparty na algorytmach uczenia maszynowego, które pozwalają mu na analizowanie i przetwarzanie tekstów w sposób bardzo zbliżony do ludzkiego myślenia. Jego teksty w większości są również bardzo obiektywne i neutralne. Nie ma swoich własnych opinii ani przekonań, a jedynie przetwarza i prezentuje informacje. Jest ciągle rozwijany i udoskonalany przez zespół programistów i naukowców z OpenAI, którzy starają się, aby odpowiedzi były jak najbardziej precyzyjne, ale i łatwe do zrozumienia dla przeciętnego użytkownika.

W związku z tym ChatGPT wydaje się doskonałym źródłem informacji, do którego można sięgnąć, pisząc swoją pracę naukową. Ale czy na pewno? O tę kwestię zapytaliśmy samą sztuczną inteligencję, która odpowiedziała w następujący sposób: Jako sztuczna inteligencja, jestem w stanie dostarczać informacje na wiele tematów i w wielu dziedzinach, które mogą okazać się przydatne podczas pisania prac dyplomowych na studia. Niemniej jednak powinieneś traktować moje odpowiedzi jako jedno z wielu źródeł informacji i zawsze sprawdzać je w innych, niezależnych źródłach. Jeśli chodzi o pisanie prac dyplomowych, warto skonsultować się z promotorem, który może Cię poprowadzić i pomóc w wyborze odpowiednich źródeł informacji oraz w analizie danych.

Jakie zatem nasuwają się wnioski? ChatGPT to na pewno jedna z wielu „wizji przyszłości”. Może być świetnym źródłem wiedzy, jednak czy jest na tyle wiarygodny, aby był dobrym źródłem do pisania pracy dyplomowej? Należy pamiętać również, że w Internecie nic nie ginie, dlatego teksty wygenerowane przez ChatGPT mogą zostać uznane za plagiat, jeśli skopiujemy je bez żadnego przekształcenia. Możemy się nim jednak posłużyć, zastosować go jako pomoc przy tłumaczeniu tekstów czy wyszukiwaniu synonimów bardziej nieszablonowych czy naukowych zwrotów. 

Jeśli poszukujesz odpowiednich źródeł do pracy, to odsyłamy również do tekstu pod tytułem Gdzie szukać źródeł do pracy dyplomowej?, w którym opisaliśmy wiele rozwiązań ułatwiających oraz przyspieszających cały proces.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus