logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Egzaminy, pierwsza rozmowa kwalifikacyjna, praca, spotkania towarzyskie... Wiele osób, głównie młodych, bardzo źle reaguje stresem na sytuacje, które nie mogą ich w żaden sposób skrzywdzić. Często są to zwykłe, proste, codzienne czynności. Nawet na samą myśl o nich czują się nieprzyjemnie psychicznie jak i fizycznie. Widzisz w tym opisie siebie? To mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Możesz to zwalczać!

Alia Crum - psycholog na Uniwersytecie Stanford w Kalifornii udowadnia, że stres nie jest wcale taki zły. W rzeczywistości może przynieść wiele korzyści. Pozwala nam ignorować zakłócenia, dzięki czemu koncentrujemy się na wykonaniu zadań. W niektórych sytuacjach może nawet przybyć nam mnóstwo siły nie tylko psychicznej, ale i fizycznej. Zdarzały się przypadki, w których człowiek był w stanie podnieść przewrócone auto, aby uwolnić spod niego osobę.

Badania, które przeprowadziła Crum mówią, że nasze ciało reaguje na stres, tak jak sami tego oczekujemy. Jeśli uznasz, że stres może być dla Ciebie czymś dobrym – rzeczywiście może zdziałać dobre rzeczy. Zatem nastawienie jest kluczem do sukcesu.

Lynn Miler, brytyjska psycholog specjalizują się w zaburzeniach lękowych, zaleca zacząć od głębokiego oddychania i odprężania mięśni. Rozluźnienia całego ciała. Dzięki temu mózg może wyczyścić neuroprzekaźniki, które uwolnił stres. Takie działania zapobiegają skurczom mięśni, bólom głowy, a także żołądka.

Aby móc poradzić sobie ze stresem, najpierw należy dokładnie zrozumieć skąd on się właściwie bierze. Spróbuj zauważyć jakie sytuacje przysparzają Ci go najwięcej. Jeśli uda Ci się go zidentyfikować zacznij działać.

Miler mówi, żeby stawać czoła lękom w małych dawkach. Jeśli na przykład boisz się dużej publiczności, a musisz akurat przedstawić prezentację w grupie, zacznij ćwiczyć przed lustrem. Następnie przed domowym pupilem. Kolejny może być bliski Ci członek rodziny i tak dalej. Podczas stopniowego przyzwyczajania się do sytuacji, która powoduje niepokój, możesz przekonać swój mózg, aby uznał sytuację za niegroźną.

Zacznij monitorować, kiedy stres przychodzi do Ciebie najczęściej. Na przykład dla wielu studentów takim punktem jest niedziela wieczorem. Najprawdopodobniej dlatego, że są to ostatnie chwile weekendu, a zaraz zaczyna się nowy tydzień – nowe wyzwania. To właśnie w takich momentach należy wracać do technik oddechowych, do rozluźnienia.

Takie rady wydają sie być banalne, ale prawda jest taka, że większość ludzi zapomina o tak prostych sposobach na kontrolowanie stresu. Zmień nastawienie. Stres nie może być czymś złym jeśli, jak mówi Crum: ''stresujemy się tylko tym, na czym nam zależy''.

Źródło ilustracji: pixabay

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus