logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

11-ego listopada tłumy Rzeszowian świętowały okrągłą, bo setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W centrum miasta od przedpołudnia trwały oficjalne uroczystości wyjątkowego jubileuszu dla Polski i Polaków. Miasto wyszło również z inicjatywą bogatej oferty wydarzeń kulturowych, w których mieszkańcy, dzięki swojej obecności, mogli celebrować Święto Narodowe oraz uczcić pamięć tej ważnej daty, jaką jest 11 listopada 1918r.

Obchody rozpoczęły się o 10:30 Mszą Świętą w kościele farnym, której przewodniczył biskup diecezji rzeszowskiej- Jan Wątroba. Następnie uroczystości przeniosły się pod pomnik płk. Leopolda Lisa- Kuli. W towarzystwie tłumów mieszkańców, służb mundurowych oraz harcerzy miało miejsce wzniesienie flagi, odśpiewanie hymnu narodowego oraz odsłonięcie „Dzwonu Zygmunta”, który został ufundowany przez samorząd wojewódzki, a odlany w pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. W trakcie uroczystości zabrał głos Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa oraz Prezydenta Rzeszowa. Część oficjalną zakończył Apel Pamięci i salwa honorowa, pieśni reprezentacyjne Wojska Polskiego oraz defilada.

Po oficjalnych uroczystościach o 14:00 odbyło się „Listopadowe Spotkanie z Historią”, w trakcie, którego można było zobaczyć wystawę „Rzeszów i rzeszowianie – drogi do Niepodległej”, wysłuchać prelekcji historycznych o uzbrojeniu i umundurowaniu żołnierzy Legionów Polskich. W ramach spotkania zorganizowano również kiermasz wydawnictw oraz pokazy multimedialne. Z kolei o 14:30 w sali kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego odbył się koncert „Polska Niepodległa”, gdzie gości uraczyła obecność Chóru i Orkiestry Kameralnej NICOLAUS, a następnie wspólnie z młodzieżą I LO im. ks. Stanisława Konarskiego odśpiewano piosenki patriotyczne.

Część mieszkańców Rzeszowa zdecydowała się na inny sposób wyrażenia pamięci o Ojczyźnie. Mowa tu o aktywnej formie, jakim jest udział w VI PKO Biegu Niepodległości. O godzinie 11:11 spod Galerii Plaza wyruszyła grupa 2000 biegaczy. Uczestnicy dostali koszulki w kolorach barw narodowych, dzięki czemu utworzyli żywą flagę przemieszczającą się po ulicach Rzeszowa. Biegaczom przyświecał, obok celów patriotycznych, również szczytny cel charytatywny, jakim była pomoc dla chorego Michałka.

Popołudniem o godzinie 16 w Filharmonii Podkarpackiej rozpoczął się koncert „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, gdzie na scenie zagościła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, Chór Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dyrygent Dawid Runtz. Niedzielny wieczór przyniósł ze sobą Noc Pamięci, który został zorganizowany przez Wojewodę Podkarpackiego na Rynku Rzeszowskim.

Tymi jednak wydarzeniami nie skończyło się świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości w Rzeszowie. 13 i 14 listopada to dni, kiedy była jeszcze okazja do uczczenia pamięci o ważnych losach dla Ojczyzny. W pierwszym dniu w Wojewódzkim Domu Kultury zaplanowano bowiem projekcję filmu "Młody las", natomiast dnia kolejnego "Dziesięciu z Pawiaka". 15 listopada o godzinie 19 Radio Rzeszów będzie transmitować na częstotliwościach swojego kanału "Koncert dla Niepodległej" w wykonaniu Sylwestra Ostrowskiego, Doroty Miśkiewicz - Darius Brubecka Freddiego Hendrixa.

 

Źródło ilustracji: pixabay.com

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus