Nie trzeba być fanem komiksów, żeby znać takie kultowe postacie Marvela jak np. Spider-Man, Iron Man, Czarna Wdowa, Hulk, Kapitan Ameryka czy Fantastyczna Czwórka. Wiele osób wychowało się na historiach tych superbohaterów, od małego ucząc się czym jest sprawiedliwość oraz odwaga. Niestety, 12 listopada 2018 roku odszedł od nas współtwórca Marvela – Stan Lee.
Stan Lee miał 95 lat i był amerykańskim scenarzystą, producentem komiksowym i filmowym. Przez wiele lat pracował na stanowiskach prezesa i członka zarządu wydawnictwa komiksowego Marvel Comics. Za swoje dokonania w 2008 roku przyznano mu Narodowy Medal Sztuki. To właśnie on sprawił, że wydawnictwo Marvel Comics stało się jednym z największych sprzedających komiksy na świecie. Jeszcze za życia był prawdziwą ikoną popkultury i gwiazdą świata komiksów. Jako artysta z powołania porzucił nawet stanowisko prezesa. Zrobił to, gdy uświadomił sobie, że taka funkcja wiąże się z finansami, a nie z procesem twórczym, który miał dla niego największe znaczenie.
Przeprowadził w latach 50’ tzw. Komiksową Rewolucję tworząc bohaterów bliższych normalnym ludziom. Gdy dostał od swojego szefa polecenie stworzenia drużyny wzorowanej na Lidze Sprawiedliwości był bliski odejścia z wydawnictwa. Jednak za radą swojej żony Joan napisał historię inną niż wcześniejsze - zaangażowaną w rzeczywiste problemy świata. Nie chciał ukazywać kolejnych postaci typu niezniszczalnego Supermana czy niewyobrażalnie bogatego Batmana (pochodzących z Ligi Sprawiedliwości). W ten sposób powstali bohaterowie mający także normalne, ludzkie problemy.
W 1971 roku zmienił nieodwracalnie organizację cenzorską komiksów Comics Code. Amerykański Departament Zdrowia, Nauki oraz Opieki chciał, aby Lee napisał historię ostrzegającą przed zagrożeniem ze strony narkotyków. Z tego powodu stworzył on historię przyjaciela Spider-Mana uzależnionego od tabletek, która ukazała się w komiksie Amazing Spider-Man #96.
Co ciekawe, miał on też swój udział w ekranizacjach komiksów Marvela. W większości pojawiał się tam we własnej osobie. Często był postacią poboczną. Występował też jako narrator w serialach animowanych o tej tematyce.
Informację o śmierci Stana Lee przekazała jego córka. Stwierdzenie jednoznacznej przyczyny śmierci nie jest możliwe. Cierpiał on na wiele chorób m.in. miał problemy z zapaleniem płuc i ze wzrokiem. Jego córka powiedziała: „Mój ojciec kochał wszystkich swoich fanów. Był najwspanialszym, najbardziej przyzwoitym człowiekiem”. Mimo że wybitny Stan Lee odszedł i nie ma go już z nami to pozostawił po sobie niezwykłe dzieła. Był artystą, który w swoich pracach zawarł ważne idee. Za sprawą kultowych postaci jakie stworzył wzbogacił kulturę o uniwersalne wartości, którymi mogą się wzorować ludzie w każdym wieku.
Autor grafiki: Kamil Ząbczyk