Sam język jak i ustanowienie dnia zawdzięczamy Louisowi Braille’a który urodził się 4 stycznia, stąd też taka data. Początkowo wykorzystywany tylko przez osoby niewidome, jednak aktualnie korzystają z niego osoby z różnorakimi dysfunkcjami wzroku. Sam alfabet stał się podstawą komunikacji.
Język został wymyślony przez Louisa Braille’a - francuskiego nauczyciela - w 1825 roku. W dzieciństwie odniósł wypadek, przez który stracił wzrok. Skłoniło go to do wymyślenia swojego języka, który oparł na wojskowym systemie umożliwiającym odczytywanie rozkazów bez użycia światła.
24 maja 1934 roku oficjalnie został przyjęta polska adaptacja systemu dostosowująca alfabet Braille’a do polskiego systemu fonetycznego. Opracowały ją zakonnica Elżbieta Róża Czacka i Teresa Landy.
Znak podstawowy posiada sześć wypukłych punktów, które są umieszczone w dwóch rzędach po trzy kropki. Przez różne ułożenie tych sześciu punktów możemy zapisać litery (także te polskie, takie jak: ą, ć, itp. ), cyfry i znaki interpunkcyjne. Ale nie tylko bo nie zapomniano o wartościach muzycznych czy symbolach matematycznych. Pole do popisu mamy szerokie ponieważ wszystkich kombinacji jest aż 64. Daje to dużą wszechstronność i nie wyklucza z żadnej aktywność.
Przeczytaj także: Czy kamienie naturalne posiadają magiczne właściwości?
Przez lata powstało wiele urządzeń które miały wspomagać osoby używające tego alfabetu. Dobrym przykładem jest maszyna do pisania w języku braille’a. Wyglądem przypomina zwykłą maszynę jednak z tą różnicą że ta piszę alfabetem punktowym. Na rynku można oczywiście znaleźć coś bardziej nowoczesnego i elektrycznego. Również istnieją specjalne drukarki, które w takim alfabecie drukują.
Niestety ale w dobie cyfryzacji i bardzo dużego postępu technologicznego, używanie tego języka może być bardzo trudne. Zamiast papieru stawiamy na telefon czy tablet, a młodzi coraz częściej wybierają syntezatory mowy. Wiele osób zniechęca to do nauki języka Braille’a.
Choć dzisiejsze czasy dają dużo możliwość to sam język bardzo ułatwia życie osobom posługującym się nim. Dzięki niemu mają dostęp do wiedzy, literatury, a przede wszystkim komunikacji – co pozwala im w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. To kolejny powód dlateczego nauka języka Braille’a jest ważna. A dzięki internetowi też dostępna dla każdego - również dla osób widzących.
Umiejętności nigdy za wiele a kto wie, może będzie potrzeba w przyszłości komuś pomóc.