Czy różnica wieku musi tylko dzielić? To sprawdzono w pewnym teatralnym eksperymencie. W dniach od 17 września do 1 października 2022 roku rzeszowski Teatr Maska zorganizował warsztaty artystyczno-kreatywne. „Co na to Morfeusz, czyli nowe fakty w sprawie śpiulkolotu” – to właśnie o nich mowa. Zwieńczone krótką etiudą zajęcia były wspaniałą okazją do samorozwoju, ale i integracji przedstawicieli dwóch mocno od siebie oddalonych generacji. Dodatkowo przygotowano krótki (i interesujący) materiał filmowy.
Jak poinformowali w ogłoszeniu sami organizatorzy, głównym celem było podjęcie próby zmniejszenia różnic pokoleniowych między młodzieżą a seniorami, zwłaszcza tych, które zachodzą w obrębie języka. Udział wzięły osoby z grupy wiekowej 16-25 lat oraz te po 50 roku życia. Motywem przewodnim był slang młodzieży współczesnej, jak i ten który używali ludzie starsi. Całe wydarzenie oparte było na niejakim ich przeanalizowaniu, porównaniu słów i otwarciu się na drugiego człowieka – odrzuceniu etykiet i zaprzestaniu „szufladkowania”.
W warsztatach wzięło udział 11 osób, w tym 5 reprezentowało młodzież i 6 – seniorów. Przez dwa tygodnie spędzali wspólnie czas, poznawali się, pracowali razem nad stworzeniem wspólnego performance. Owocem owych spotkań było przedstawienie, na deskach Małej Sceny Teatru Maska, wystąpienia pełnego emocji. Przygotowana przez uczestników etiuda zarówno doprowadzała widza do śmiechu, jak i zmuszała do głębszych refleksji. Przechodząc od zaprezentowania słów, które proponowano wprowadzić do Słownika Języka Polskiego („hugsi-hugsi” nie byłoby czymś, na co wpaść może każdy! Ale każdy może przytulić), poprzez pokazanie wspólnej integracji, aż po prezentacje kilku ciekawych wierszy w tym autorskiego jednej z uczestniczek. Na nudę nie było ani sekundy.
Pomimo utrzymania lekkiego tonu wydarzenia, poruszane tematy podziału międzypokoleniowego oraz stygmatyzacji na tle wiekowym (zarówno osób starszych przez młodzież, jak i na odwrót) nie były w żaden sposób lekceważone. Zwieńczone etiudą warsztaty miały jasny i czytelny przekaz. Będąc świadkiem swobody, z jaką odnoszą się do siebie uczestnicy, przepaść różnic stworzona przez dekady zdawała się zwężać przed oczami oglądającego. Spędziwszy w swoim towarzystwie zaledwie 14 dni, występujący i tak potrafili znaleźć w sobie nawzajem jakieś ulubione cechy i być może (miejmy nadzieję!) nawiązać wspaniałe znajomości na lata.
A to nie koniec – ponieważ przygotowano również film podsumowujący warsztaty. Ujrzycie na nim uczestników jak i ich wspólne prace nad etiudą. Zresztą – wszystko można zobaczyć na kanale YouTube Teatru Maski.
W zajęciach wzięli udział seniorzy: Zofia Akuszewska, Maria Bałuc-Walczak, Irena Świderska, Anna Woźnicka, Jadwiga Żak i Jan Kosowski. Młodzież reprezentowali – Aleksandra Bielawa, Wiktoria Mazurek, Martyna Wójtowicz, Mateusz Ciurkot oraz Wiktoria Włoch.
Warsztaty poprowadzone zostały przez Natalię Kozę i Ewę Mrówczyńską przy wsparciu Piotra Krupy, który całe widowisko przetłumaczył na język migowy. Za realizację nagrania wydarzenia odpowiedzialni byli Mirosław Mazurkiewicz (obraz i montaż) oraz Kamil Dobrowolski (dźwięk). Make up wykonała Ewelina Lewicka. Za promocje projektu odpowiada Anna Kulpa, a koordynacją zajęły się Natalia Koza i Joanna Glazara.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Narodowego Centrum Kultury "Ojczysty - dodaj do ulubionych. Edycja 2022".