logo wsiiz main

POLECAMY

Architektury Rzeszowskiego Modernizmu

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Wyobraź sobie, że masz wehikuł czasu i za jego pomocą, możesz przenieść się do okresu między wojennego i zobaczyć jak wyglądało życie rzeszowiaków tamtych czasów. Czyż nie byłoby to wspaniałe? Jednak póki co jeszcze nikt nie odkrył tajnik podróżowania w czasie. Na szczęście nic straconego.

Fundacja IKS zorganizowała „Spacery szlakiem rzeszowskiego modernizmu (1918-1939)” i umożliwiła uczestnikom poznanie naszego miasta od historycznej strony. Prowadził je historyk sztuki, krytyk i badacz architektury – Paweł Kraus, a ich trasa rozpoczynała się przy ul. Adama Asnyka 12 w Rzeszowie. Odbyły się one w dniach 12 i 13 listopada bieżącego roku o godzinie 12:00, tą samą trasą oraz według jednakowego scenariusza.

Podczas spacerów uczestnicy mogli „przenieść się” do między wojennego Rzeszowa – miasta, które w ciągu kilkunastu lat doświadczyło istotnych przemian społecznych, gospodarczych i kulturowych. W trakcie trwania przechadzki uczestnicy mogli przyjrzeć się wybranym budynkom tamtych czasów, a za ich pośrednictwem mogli ujrzeć ważny okres historii miasta. Prowadzone były także dyskusje o współczesnym odbiorze architektury międzywojennego modernizmu rzeszowskiego, a także zastanawiano się nad walorem edukacyjnym i promocyjnym obiektów. Podczas zwiedzania została także wykonana fotorelacja w celu popularyzacji i promocji przedsięwzięcia.

Podczas zwiedzania można było posłuchać o tym jak w latach 1918-1939 podwoiła się ludność miasta. Ponadto uczestnicy dowiedzieli się jak w ramach inwestycji COP wzniesiono na terenie Rzeszowa dwie duże fabryki oraz jak powstawała infrastruktura gazowa, elektryczna, wodociągowa oraz kanalizacja. Co więcej, jak podają źródła, miasto dołączyło także do ośrodków w Polsce i Europie, które odpowiadały ówczesnym trendom modernizacji. Spacerowicze zapoznali się również ze wpływem nowej architektury powstającej w sąsiedztwie budynków o historyzującym wyglądzie, na jakość życia i charakter jej użytkowania.

Zdjęcia z wydarzenia oraz więcej informacji na ten temat dostępne są na Facebooku Architektury Rzeszowskiego Modernizmu.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus