Tak, są historie, które się nie starzeją. Takie jak „Duma i uprzedzenie”. Napisana przez angielską pisarkę Jane Austin powieść ma już ponad 200 lat i słusznie uważa się ją za ważny utwór literatury pięknej. Błyskotliwe połączenie portretu XIX-wiecznej angielskiej szlachty z misternie skonstruowanym romansem. Książka pokazuje jak zmieniają się priorytety rodziców i pięciu córek, gdy do sąsiedztwa wprowadza się dwóch kawalerów.
- Ale czy jesteś pewna... Wybacz mi to pytanie: czy jesteś pewna, że będziesz z nim szczęśliwa?
- To nie ulega wątpliwości. Już ustaliliśmy, że będziemy najszczęśliwszym małżeństwem na świecie.
Tak się kończy ta historia. Elizabeth Bennet, główna bohaterka jest szczęśliwa i zadowolona, znalazła swoją miłość i zmieniła podejście do życia. Jednak czy droga do tego celu – poznania samego siebie – była trudna? Patrząc na książki XXI wieku możemy stwierdzić, że jak najbardziej. Burzliwa historia miłosna, konflikt rodziców i ich dzieci, ludzka duma i kłamstwo – tego wszystkiego trudno szukać nawet w powieściach detektywistycznych! Wystarczy jednak sięgnąć po książki Jane Austen, która chyba najprawdziwiej opisała georgiańską Anglię ze swoją godnością i skłonnością do pychy.
- Duma związana jest z tym, co sami o sobie myślimy, próżność zaś z tym, co chcielibyśmy, żeby inni o nas myśleli.
Relacje międzyludzkie są głównym tematem historii. Autorka chce pokazać, że często się mylimy w ocenie ludzi z powodu naszej krótkowzroczności, wiary w stereotypy i opinie innych osób. Pierwszoplanowa teza opowieści głosi, że pierwsze wrażenie często bywa mylące, a bliższa znajomość potrafi diametralnie zmienić naszą ocenę, nawet jeżeli mówimy o sobie. Za pomocą Elizabeth Bennet – osoby śmiałej i dość bezpośredniej, świadomej własnych zalet, niedbającej o opinię osób, których nie poważa, poznajemy warunki życia XIX-wiecznej Anglii, jednocześnie tworząc własne zasady życiowe.
- Czasem ustala się opinię o człowieku na podstawie tego, co sam o sobie mówił, a jeszcze częściej na podstawie tego, co inni o nim mówili, nie zostawiając sobie czasu na namysł i osąd.
Ta książka nie jest dla:
- bezmyślnego czytania. Musisz znaleźć coś dla siebie!
- pasjonatów fantastyki. Tylko klasyka literatury, tylko prawdziwe emocje.
- dzieci, ponieważ będzie to dla nich “jeszcze jedna książka o miłości”.
- mężczyzn. Trudno będzie im zrozumieć emocje głównej bohaterki.
- czytania na czas. Warto myśleć o czym czytasz.
- osób, które nie mają czasu.
- kobiet, które wierzą w miłość od pierwszego wejrzenia.
- osób, które boją śmiać się z rodziców.
- osób nie wiedzących kim jest Jane Austen.
- osób, które nigdy nie marzyły by odwiedzić Anglię i poznać kulturą brytyjską.
Źródło ilustracji: Flickr