Sztuka uliczna to dziś nieodłączny element miejskiego krajobrazu, który urozmaica i dodaje jej charakteru. Często odnosi się do historii miasta, przypominając o ważnych wydarzeniach lub postaciach, które ukształtowały jego tożsamość. Stanowi także impuls do refleksji zachęcając przechodniów do zatrzymania się na chwilę w codziennym biegu.
Jesienna aura może nie zachęca do długich spacerów, jednak świeże powietrze i odrobina ruchu pomoże złapać dystans, zmniejszyć poziomu stresu i przygotować umysł do nauki. To również dobra okazja poznania miasta z innej, artystycznej perspektywy.
W Rzeszowie znajduje się kilkadziesiąt prac na ścianach budynków. Najwięcej z nich mamy szansę zobaczyć w Śródmieściu. Z inicjatywy Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej powstał kompozycja przedstawiająca Irenę Sendler - polską działaczkę społeczną odznaczoną medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Usytuowany jest przy ul. Mikołaja Kopernika 18A. Projekt graficzny stworzył Mateusz Kołek, a wykonał Kamil Kuzko. Zaledwie kilkaset metrów dalej, przy ulicy Jacentego Gałęzowskiego 6, widnieje mural tej Rodziny.
Następnym wyjątkowym muralem na mapie Rzeszowa jest scena z kultowego filmu „W samo południe” namalowana przez Kamila Kuzko. Dzieło to jest hołdem dla reżysera filmu, Freda Zinnemanna – zdobywcy Oscara, który urodził się w Rzeszowie.
Interesująca jest realizacja przedstawiająca dziewczynkę siedzącą za biurkiem w słuchawkach na uszach, która zapisuje coś w zeszycie. Ten znajdujący się przy ulicy Hoffmanowej 8 stworzył znany z prac w całym kraju Arkadiusza Andrejkow. Więcej jego dzieł możecie obejrzeć na profilu artysty: https://www.instagram.com/arkadiusz_andrejkow/
Na rzeszowskim osiedlu Kmity, na murze Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1, można podziwiać jeden z najnowszych murali, powstały w maju 2024 roku. Stworzony z inicjatywy rodziców i nauczycieli, przedstawia wizerunek ks. Jana Twardowskiego, upamiętniając 20 rocznicę nadania szkole jego imienia.
Czy myślicie że Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania może dołączyć do tej listy? Na budynku przy ul. Sucharskiego 2 mogłoby powstać inspirujące dzieło sztuki oddające charakter i tożsamość naszej uczelni.
Poniżej znajduje się rzeszowska mapa murali i graffiti stworzona przez Inkubator Kultury, dzięki której możecie zlokalizować i odkrywać kolejne ciekawe realizacje spacerując w naszym mieście. Dla tych, którzy jednak preferują spędzać jesienne dni w domu, polecam artykuł:
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: "Jesień w domowym zaciszu"