Jedni spożywają je na szybko, drudzy delektują się nim w każdej możliwej chwili. Są i tacy, którzy eksperymentują, licząc na zupełnie nowe doznania. Takie właśnie jest jedzenie. W obecnych czasach pandemii wiele osób musi po raz pierwszy zmierzyć się z kuchennymi wyzwaniami. Tym bardziej powinniśmy docenić tych, którzy traktują gotowanie, jak coś więcej niż codzienny rytuał. Szefowie kuchni wszelkich restauracji poszukują nowych smaków, modyfikują już istniejące przepisy, aby nieustannie nas zaskakiwać. To właśnie dla nich ustanowiono 20 października - Międzynarodowym Dniem Szefa Kuchni.
Inicjatorem tego święta był dr Bill Gallagher, który jest obecnym prezydentem Światowego Związku Stowarzyszeń Szefów Kuchni (WACS). To nietypowe wydarzenie już od 2004 r. przypomina nam o tym, jak ważną rolę pełnią mistrzowie sztuk kulinarnych, zwłaszcza że stanowisko to wiąże się z całym ogromem obowiązków do spełnienia. Dbają oni o regularne dostawy produktów najwyższej jakości, a także koordynują pracę całego zespołu. Nieustannie eksperymentują z przepisami, aby zaprezentować nam na talerzu nową kompozycję smaków, ale przede wszystkim realizują swoją największą pasję – nieprzerwanie gotują.
Na świecie żyje wiele person znanych w świecie kulinarnym. Najbardziej rozpoznawaną twarzą jest Gordon Ramsay. Wg dwutygodnika „Forbes” jest najbardziej dochodowym kucharzem na świecie. Prowadzi liczne programy kulinarne w tym „Hell’s kitchen”. Jego polskim odpowiednikiem jest Wojciech Modest Amaro, założyciel pierwszej w Polsce restauracji, nagrodzonej gwiazdką Michelin. Owe gwiazdki, to prestiżowe oznaczenia, które określają, czy warto daną restaurację odwiedzić w pierwszej kolejności. Amaro, podobnie jak Ramsay, prowadził liczne kulinarne talent show. Był on między innymi do 2016 r. gospodarzem polskiej edycji „Hell’s Kitchen. Piekielna Kuchnia”. Tego typu programy mają nie tylko wartość rozrywkową. Pozwalają także przeciętnym ludziom na podjęcie wyzwań w profesjonalnych warunkach, a najlepsi mogą kontynuować swoją przygodę z gotowaniem w prestiżowych restauracjach.
To nietypowe wydarzenie, jakim jest Międzynarodowy Dzień Szefa Kuchni, jest również doskonałą okazją, aby przypomnieć ludziom o kulturze spożycia posiłku. Na takową składa się nie tylko odpowiedni dobór zastawy, ale także to co jemy i w jakich okolicznościach. Warto zwrócić większą uwagę na odpowiedni dobór produktów. Zła dieta sprzyja rozwojowi chorób cywilizacyjnych m.in. otyłości i cukrzycy. Co roku wydarzenie organizowane jest pod innym hasłem, dzięki czemu można poszerzać świadomość kulinarną w różnych płaszczyznach. Z tego też tytułu organizowane są liczne imprezy charytatywne, pokazy, konkursy a także warsztaty. Dzięki temu profesjonalni szefowie kuchni mogą wspomóc swoją wiedzą i doświadczeniem początkujących. Każdy z nas może się włączyć w akcję. Wraz z hasztagiem #InternationalChefDay możemy podzielić się w mediach społecznościowych naszymi ulubionymi przepisami, a dzięki temu zaprosić do akcji nie tylko osoby powiązane z branżą kulinarną, ale także rodzinę i znajomych. W końcu każdy posiłek przygotowany od serca może smakować jak danie z prestiżowej półki.