„Jeśli człowiek jest w stanie w pełni kochać to darzy on miłością najpierw siebie, a jeżeli potrafi kochać tylko innych, to znaczy że nie potrafi kochać w ogóle”. Erich Fromm „Sztuka miłości”.
Co to jest psychiczne uzależnienie? Jest to przede wszystkim konieczność przestrzegania pewnego rytuału. Dla palacza to – palenie, dla fana muzyki – niewyobrażalnie częste słuchanie muzyki. Czy uzależnienie może pozytywnie na nas wpływać? Nie, bo wszystkie te czynności można wykonywać bez uczucia przymusu. Czy przeszkadza? Tak, bo każde uzależnienie rodzi potrzebę. Co więcej, narasta w nas stres, pragniemy coraz więcej, bo nie wyobrażamy sobie życia bez tej jednej rzeczy. 11 Wyobraźmy sobie, że jesteśmy zakochani, chociaż pewnie każdy z nas już to przeżył. Zdecydowana większość ludzi przynajmniej raz w życiu doświadczyła tego uczucia. Ciągłe myślenie o ukochanej osobie, odczucie, że nie można bez siebie żyć. To zupełnie naturalne doznania, które przeżywają absolutnie wszystkie pary na początku relacji. Na ten temat udało mi się porozmawiać z psychologiem Anastasią Negri, która skończyła Odeski Uniwersytet Narodowy im. Ilji Miecznikowa. -
Co może Pani powiedzieć o takim pojęciu jak psychiczne uzależnienie od partnera?
-Kiedy słyszymy słowo „zależność”, to zawsze wyobrażamy sobie dość smutny obraz. Psychiczne uzależnienie jest to bardzo ogólne określenie, nie można nadać mu jednej definicji. Mieści w sobie zarówno emocjonalną, fizyczną, jak i materialną zależność. Należy jednak pamiętać, że uzależnienie to zawsze ruch w jedną stronę. W parze, gdzie istnieje zależność jednego partnera od drugiego, drugi partner – nawet nie zawsze rozumie w jakiej sytuacji się znajduje.
Jakie niebezpieczeństwo kryje się w takim uzależnieniu?
Czytaj cały tekst: issuu.com