Dobiegający końca 2020 rok przynosi wiele rozczarowujących informacji, w tym napływające wiadomości o odwołaniu najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych, których zabraknie w tegorocznym kalendarzu świątecznym. Można byłoby się pokusić o stwierdzenie, że nic tak nie wprawia w atmosferę świąteczną, jak właśnie jarmarki bożonarodzeniowe, zarówno te organizowane w mniejszych miastach, jak i te znane oraz cenione na całym świecie. Nie sposób przytoczyć historie wszystkich jarmarków z wielowiekową tradycją, ale warto przenieść się w do średniowiecza, aby dowiedzieć się, jak powstawały pierwsze zimowe bazarki, które z czasem przekształciły się w słynne jarmarki bożonarodzeniowe.
Geneza jarmarków bożonarodzeniowych
Historia pierwszych jarmarków sięga późnego średniowiecza, gdzie odbywały się zimowe targowiska, zazwyczaj trwające tylko kilka dni. Służyły one przede wszystkim do zgromadzeń mieszkańców oraz handlu żywnością, rękodziełami, ceramiką, tak aby każdy mógł zrobić zapasy na nadchodzące trudne, zimowe miesiące. Jak donoszą liczne publikacje, najstarszym udokumentowanym jarmarkiem bożonarodzeniowym jest tak zwany „Dresdner Striezelmarkt”, który odbył się w 1434 roku.
Jego nazwa pochodzi od starodawnego określenia popularnego niemieckiego ciasta bożonarodzeniowego (Hefesrtiezel), zwanego obecnie Christstollen. Drezdeński jarmark bożonarodzeniowy z 600-letnią tradycją to również jeden z największych jarmarków, odbywających się we wschodnich Niemczech. Nie sposób nie przywołać wiedeńskiego wydarzenia, zwanego Christkindlmarkt – jego historia sięga XIII wieku, a jarmark do dziś odbywa się w stolicy Austrii na placu Ratuszowym. Bardzo popularny jest również jarmark bożonarodzeniowy w regionie Alzacji we Francji, który w grudniu przekształca się w stolicę świąt. Mimo że tradycje różnią się w zależności od kraju i regionu, kiermasze bożonarodzeniowe zawsze wypełnione są świątecznymi i magicznymi dekoracjami, lokalnymi produktami, autentycznymi rękodziełami, grzanym winem czy tradycyjnymi przysmakami.
Odwołane jarmarki bożonarodzeniowe w 2020
Jarmarki bożonarodzeniowe organizuje się również w Polsce, jednak nie są one tak zakorzenione w kulturze i tradycji polskiej, jak w Niemczech czy Austrii. Do tych najbardziej znanych należą te, które odbywają się w największych miastach, czyli m.in. w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie czy Gdańsku. Warto też jednak pamiętać o mniejszych miejscowościach, które starają się przygotowywać takie przedsięwzięcia, ale już na mniejszą skalę. W obliczu pandemii i wszechobecnych restrykcji większość tegorocznych jarmarków bożonarodzeniowych została odwołana, przeniesiona na bliżej nieokreślone terminy. Dla wszystkich miłośników tej świątecznej atrakcji jest to zdecydowanie smutna wiadomość, ale miejmy nadzieję, że w 2021 roku wszystko powróci do pierwotnych organizacji i przez kolejne lata będziemy mogli uczestniczyć w tych magicznych i pełnych świątecznego klimatu jarmarkach bożonarodzeniowych.