logo wsiiz main

Fot. Weronika Woś

10 grudnia odbyła się inicjatywa, która zyskuje coraz większe znaczenie w skali globalnej. W wielu krajach tego dnia wprowadza się specjalne programy umożliwiające złagodzenie kar, anulowanie drobnych wykroczeń czy udzielenie abolicji w określonych okolicznościach. Ideą tego wydarzenia jest stworzenie szansy na nowy początek dla osób, które popełniły niewielkie przewinienia, ale chcą wrócić na właściwą ścieżkę życia.

To ogólnoświatowe stowarzyszenie zostało założone 28 maja 1961 roku w Wielkiej Brytanii przez prawnika Petera Benensona. Celem organizacji jest walka o dobro i prawa ludzi, którzy zostali tego pozbawieni, odsiadując niesprawiedliwie wydane wyroki. Impulsem do jej powstania była publikacja o dwóch portugalskich studentkach skazanych na siedem lat więzienia za wzniesienie toastu za wolność. Poruszony tym faktem Benenson opublikował artykuł zatytułowany „Zapomniani więźniowie”. Wzywał ludzi do działania w obronie osób, które zostały niesłusznie uwięzione za wyrażanie swoich poglądów, o ile ich działania nie nawoływały do nienawiści. Tak narodził się ruch na rzecz więźniów sumienia oraz przeciwdziałania łamaniu praw zawartych w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

Pilne Akcje i Kampanie organizacji

Jednym z kluczowych narzędzi działania Amnesty International są Urgent Actions.  Polegają one na szybkim informowaniu o przypadkach łamania praw człowieka, takich jak nielegalne zatrzymania, dyskryminacja czy groźba wykonania wyroku śmierci. Członkowie i sympatycy otrzymują informacje, po czym mobilizują się do wysyłania listów i petycji, żądając natychmiastowego zaprzestania naruszeń. W 2022 roku na świecie wysłano ponad 4,7 miliona wiadomości w ramach takich akcji, z czego w Polsce wysłano 388 tysięcy listów.

Maraton Pisania Listów

Każdego roku podczas Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, Amnesty International organizuje Maraton Pisania Listów. Ta globalna inicjatywa, zapoczątkowana przez warszawską grupę lokalną, skupia się na indywidualnych przypadkach łamania praw człowieka. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania bierze udział w tej akcji od 2008 roku. W tym roku studenci i inni zainteresowani mogli pisać listy oraz podpisywać petycje w dniach 3-10 grudnia, angażując się w obronę kilku kluczowych postaci i społeczności. To wszystko miało miejsce dzięki ogromnemu zaangażowaniu Interdyscyplinarnego Koła Naukowego Humanus.

Przeczytaj także: ADHD – objawy i przyczyny występowania

Bohaterowie Write for Rights 2024

W tegorocznej kampanii Amnesty International skupiło się na sprawach z 10 różnych krajów, obejmujących odważne osoby i społeczności, które stawiły czoła łamaniu praw człowieka:

  • 29-letni Joel Paredes z prowincji Jujuy w Argentynie wziął udział w proteście przeciwko zmianom w konstytucji 30 czerwca 2023 roku, które zaszkodziłyby środowisku jego rdzennej ziemi. Podczas protestu Joel został zraniony przez interweniującą tam policję w prawe oko, w którym stracił wzrok. Do tej pory nikt nie został za to oskarżony.
  • 24 czerwca 2021 roku prawnik Dang Dinh Bach został aresztowany i skazany na pięć lat więzienia pod zarzutem rzekomego unikania podatków. Wszystko stało się przez to, iż walczył z zanieczyszczeniem środowiska Wietnamu oraz skutkami zmian klimatycznych.
  • Şebnem Korur Fincancı grozi prawie dwa lata więzienia po tym, jak wezwała do przeprowadzenia śledztwa w sprawie zarzutów dotyczących użycia broni chemicznej przez tureckie wojsko w Iraku.
  • 7 września 2020 roku Maryia Kalesnikava, aktywistka polityczna, została przewieziona wbrew swojej woli na granicę Białorusi, gdzie opierała się deportacji. Została skazana na 11 lat więzienia, a jej rodzina nie ma z nią kontaktu od roku.
  • Manahel al-Otaibi po opublikowaniu na Snapchacie zdjęć z galerii handlowej, nie mając na sobie tradycyjnej abai, została aresztowana w listopadzie 2022 roku i skazana na 11 lat więzienia.
  • Oqba Hashad został zatrzymany w odwecie za działalność na rzecz praw człowieka jego brata, Amra Hashada. Od 2019 roku przebywa w areszcie tymczasowym w Egipcie, gdzie oprócz tortur fizycznych, jest też poddawany szantażem emocjonalnym będąc pozbawiony dostępu do protezy nogi, której używał od czasu wypadku w dzieciństwie.
  • Manun Wongmasoh i dwie inne kobiety transpłciowe wzywają do pilnych działań przeciwko przemocy ze względu na płeć po wywiadzie na temat praw osób LGBT w społeczności muzułmańskiej.

International Amnesty Day w wspaniały sposób łączy ludzi w chwilach słabości i potrzeby pomocy. Wskazuje także na braki w systemie prawnym, które za pomocą petycji i podpisów, zwolennicy organizacji starają się zmienić. Ten dzień to nie tylko symbol nadziei, ale także wezwanie do refleksji nad rolą praw człowieka w naszym codziennym życiu.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus