Każdy z nas doświadcza problemów z koncentracją uwagi. Zdarza nam się gubić rzeczy, zapominamy o ważnych spotkaniach, czasami reagujemy zbyt impulsywnie. Jednak warto wiedzieć, że takie zachowania są również skorelowane z zespołem nadpobudliwości. Czym charakteryzuje się to zaburzenie i jakie są jego przyczyny?
ADHD (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) zostało po raz pierwszy opisane przez amerykańskiego psychiatrę Leona Eisenberga jako zaburzenie zachowania u dzieci. Natomiast w 1980 roku zaburzenie stało się obiektem diagnozy. Przyczyny zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi nie są do końca znane, ale uważa się że wynika ono z kombinacji czynników genetycznych, neurobiologicznych i środowiskowych.
Objawy zespołu hiperkinetycznego
Klasyfikacja DSM-5 wyróżnia trzy podtypy ADHD, które różnią się dominującym zespołem objawów. Należą do nich:
- Podtyp z przewagą zaburzeń uwagi.
- Podtyp z przewagą nadruchliwości i impulsywności.
- Podtyp mieszany..
Trzy główne objawy zaburzenia to:
- Brak uwagi. To jeden z głównych objawów ADHD. Osoby dotknięte tym zaburzeniem mają trudności w skupianiu się, często gubią przedmioty oraz mają problem z planowaniem zadań. Może pojawić się także kłopot w wykonywaniu czynności, które wymagają długotrwałej koncentracji. Osoby dorosłe często łatwo się nudzą, a także potrzebują ciągłych zmian. Występują u nich także trudności z systematycznością i doprowadzaniem rzeczy do końca.
- Nadruchliwość. To objaw, który zmienia swą postać wraz z wiekiem. Dzieci z ADHD cały czas się ruszają i nie mogą usiedzieć w miejscu. Natomiast nastolatkowie i dorośli odczuwają napięcie fizyczne, które próbują rozładować poprzez poruszanie nogą, zmiany pozycji, dotykanie włosów czy zabawy różnymi częściami garderoby.
- Impulsywność. Przejawia się w działaniu bez zastanowienia, często bez przemyślenia konsekwencji podejmowanych decyzji. U dorosłych impulsywność może objawiać się jako pochopne działanie, rozpoczynanie nowych aktywności czy też impulsywne wydawanie pieniędzy.
Jako dodatkowy objaw, w późniejszym wieku pojawia się dysregulacja emocjonalna. To mniejsza kontrola emocji w odpowiedzi na bodźce zewnętrzne. Dowiedziono, że reakcje osób z ADHD są bardziej porywcze niż zachowania ludzi, którzy doświadczają tych samych sytuacji. Dłużej zajmuje im także "wyciszenie" swoich emocji. U dorosłych może natomiast wystąpić chwiejność nastroju i nagłe wybuchy złości.
Warto dodać, że u osób z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej można zaobserwować słabą kontrolę hamującą*. Jest ona podstawą prawidłowego funkcjonowania pozostałych funkcji wykonawczych, a problemy z nią związane mogą przejawiać się na poziomie motorycznym, uwagi i zachowań.
Przeczytaj także: Najbardziej „Instagramowe” miejsca w Rzeszowie
Przyczyny występowania ADHD
Możemy wyróżnić kilka głównych przyczyn:
- Genetyka. Zaburzenie dziedziczy się w rodzinach, a badania pokazują że około 70-80% przypadków zdiagnozowanej nadpobudliwości jest wynikiem przenoszenia go poprzez geny.
- Neurobiologia. Stwierdza się zmiany w aktywności mózgu w obszarach związanych z uwagą, impulsywnością i zachowaniem.
- Środowisko. Palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i narkotyków przez matkę, zanieczyszczenia środowiska, stres po przeżyciu traumatycznych wydarzeń – to wszystko może wpływać na rozwój ADHD.
- Współwystępowanie innych zaburzeń. Depresja może powodować objawy podobne do ADHD.
- Czynniki psychospołeczne. Niektóre badania podkreślają wpływ na rozwój zaburzenia takich czynników jak styl wychowania, styl życia, nadmierna ekspozycja na media.
* To zdolność do zahamowania lub kontroli impulsywnych odpowiedzi, a także podejmowanie działań używając uwagi i rozumowania. Blokuje zachowania i zatrzymuje nieodpowiednie, automatyczne reakcje.
Wykorzystano materiały z poniższych źródeł:
- "Rethinking Adult ADHD". J. Russell Ramsay. American Psychological Association, 2020.
- https://www.cognifit.com/pl/pl/science/inhibition?srsltid=AfmBOooLoSsV3QWR680_IkkUeSTqdfzHJuz8B-qyEbgYnKEZMw7cWPor
- https://cbt.pl/poradnie/objawy-adhd-u-osob-doroslych/
- https://psychoterapia.plus/zrozumiec-adhd-geneza-diagnoza-i-terapia/
- https://www.cognifit.com/pl/pl/science/inhibition?srsltid=AfmBOooLoSsV3QWR680_IkkUeSTqdfzHJuz8B-qyEbgYnKEZMw7cWPor