Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Niektórzy ludzie lubią czytać biografie najbardziej wpływowych ludzi w historii, takich jak Martin Luther King lub Mahatma Ghandi. Inni wolą powieści, które wywołują dreszcze, od gotyckich horrorów, takich jak „Frankenstein” Mary Shelley, po epistolarną powieść Stephena Kinga „Carrie”. Są też tacy, którzy preferują klasykę, taką jak „Duma i uprzedzenie” lub „Stary człowiek i morze”. A co lubisz ty?

Bez względu na to, jakie książki lubisz najbardziej niepodważalną prawdą jest to, że świat nie byłby taki sam bez książek. Książki kształcą i inspirują nas od tysięcy lat więc nie trzeba dodawać, że Światowy Dzień Książki to coś lepszego niż zasłużone wakacje. Zapytaliśmy redakcję o ich zainteresowania w tym zakresie. W ten sposób powstała lista TOP 5 książek, które z pewnością możemy polecić. 

buszujacy w zbozu sb

Sylwia Buksa: Buszujący w zbożu - J. D. Salinger

„Buszujący w zbożu”, amerykański klasyk, przenosi nas do Nowego Jorku lat 50. Przedstawiony przez J.D. Salinger’a  świat poznajemy z perspektywy Holdena – zagubionego nastolatka. Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Wbrew pozorom nie jest to lektura tylko dla młodzieży. Co prawda, nie znajdziemy w niej wyszukanych słów czy głębokich refleksji. Przemyślenia chłopaka są proste i szczere, a jednak pozostają z czytelnikiem na dłużej i skłaniają do przemyśleń. Buszujący z zbożu ma w sobie coś takiego, z czym każdy może się utożsamić na pewnym etapie życia. Niezadowolenie z tego, jak jest, silna chęć zmiany, jednoczesne zagubienie, niezdecydowanie, ciągłe zmienianie zdania i gonienie nie wiadomo za czym… 

Dopiero wtedy wiem, że mnie książka naprawdę zachwyciła, jeżeli po przeczytaniu myślę o jej autorze, że chciałbym z nim się przyjaźnić i móc po prostu telefonować do niego, ile razy przyjdzie mi ochota” - J.D. Salinger „Buszujący w zbożu”

ksiazki napora

Aleksandra Napora: seria książek Tess Gerritsena

Od dłuższego czasu szukałam książek w tematyce psychologii, medycyny i kryminału. Seria książek Tess Gerritsen bardzo mnie zaskoczyła pod tym względem, ponieważ wszystkie części trzymają w napięciu i naprawdę mogą zjeżyć włos. Cała seria jest bardzo wciągająca, szybko się ją czyta i ma się wrażenie, że z niektórymi wątkami możemy się utożsamiać. Najbardziej poruszające części według mnie to: ,,Chirurg’’, ,,Grzesznik’’, ,,Sobowtór’’, ,,Autopsja’’, ,,Dolina umarłych’’ oraz ,,Milcząca dziewczyna’’.

Głównymi bohaterkami są policjantka Jane Rizzoli i patolog sądowy Maura Isles. Można powiedzieć, że te postacie są z dwóch różnych światów. Jane ma dużą rodzinę, jest porywcza, reaguje emocjonalnie i ma ustatkowane życie rodzinne i uczuciowe. Natomiast Maura, nazywana ,,Królową Zmarłych’’ jest powściągliwa, zamknięta w sobie, straciła swoich adopcyjnych rodziców i ciągle wikła się w skomplikowane relacje. Ich życie prywatne oraz bliskich im osób stanowi interesujące tło do makabrycznych zbrodni.

Książki Tess to niezwykle różnorodny wachlarz świetnych pomysłów, ciekawych wątków, zawiłych intryg, nieoczekiwanych zwrotów akcji i zaskakujących zakończeń. Jej twórczość jest brutalna (np. ,,Autopsja’’), seria zawiera krwawe sceny z sal operacyjnych (,,Skalpel’’ oraz ,,Chirurg’’), połączenie okultyzmu i mitologii (,,Klub Mefista’’). Dużym plusem jest to, że autorka nie tylko wykorzystuje swoją wiedzę medyczną, ale również swoje pochodzenie i znajomość wierzeń i legend chińskich (,,Milcząca dziewczyna’’).

W skład cyklu wchodzą kolejno następujące części: Chirurg, Skalpel, Grzesznik, Sobowtór, Autopsja, Klub Mefista, Mumia, Dolina umarłych, Milcząca dziewczyna, Ostatni, który umrze.

ksiazki owczarska

Aleksandra Owczarska: Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i w biznesie - Charles Duhigg

W codziennym życiu w dużym stopniu dominują nawyki. Mnóstwo czynności wykonujemy niemalże automatycznie, czasem nie zdając sobie z tego sprawy, że są to przez nas wykształtowane nawyki. Dlatego punktem wyjścia do zrozumienia jak one działają oraz skąd się biorą, jest książka Siła Nawyku autorstwa Charlesa Duhigga, reportera śledczego amerykańskiego magazynu New York Timesa. Autor podejmuje szczegółową analizę mechanizmu tworzenia nawyków oraz funkcjonowania pętli nawyków. Mimo tego, że w książce poruszane są tematy z pogranicza psychologii i socjologii to nie zalicza się ona do typowo naukowych pozycji czy sztampowych poradników.

Przedstawia interesujące badania i studia przypadków — Jak największe firmy świata wpływają na ludzi, poznając i wykorzystując ich nawyki? Jak ulegamy marketingowym sztuczkom? W jaki sposób Howard Schultz zrobił ze Starbucksa jedną z czołowych firm na świecie? Jakim cudem sieć amerykańskich supermarketów Target pierwszej kolejności wie, czego chcemy, zanim sami się o tym dowiemy? Jak Andrew Pole zbudował maszynerię do przewidywania, które kobiety są w ciąży na podstawie danych? Aż wreszcie jak tworzenie lub zmiana istniejących nawyków przyczynia się do osiągnięcia sukcesu? To skarbnica inspirującej wiedzy i wartościowych informacji oparta na licznych źródłach naukowych poruszających temat kształtowania, wykorzystania, zmiany nawyków nie tylko w życiu codziennym, ale również w społeczeństwach, które na przestrzeni wieków zmieniały swoje przekonania.

Z racji tego, że uwielbiam książki, które po przeczytaniu zmieniają moje myślenie, a tym samym wnoszą coś nowego do mojego życia, to gorąco polecam Siłę Nawyku, która zdecydowanie zalicza się do mojej listy najlepszych dotychczasowych pozycji książkowych!

ksiazki filimoniuk

Natalia Filimoniuk: Czerwony Głód - Anne Applebaum

Najnowsza książka nagrodzonej Pulitzerem autorki „Gułagu” i „Za żelazną kurtyną” udowadnia, że wielki głód na Ukrainie był drugim, po Holocauście, największym aktem ludobójstwa XX wieku. Nie ukrywam, książka jest trudna do przeczytania, jednak mistrzowska praca Anne Applebaum na tyle wciąga, że chcę się dojść do ostatniej strony. Jest to temat dość mi bliski i podchodzę do niego bardzo emocjonalnie, jednak skupiając uwagę na tło polityczne i historyczne, autorka bardzo precyzyjnie wskazuje na narzędzia wykorzystywane w tych czasach - a zwłaszcza propagandę, represje i strach. Najbardziej zaskoczyło mnie to, jak Applebaum pokazuje paralelę pomiędzy tymi okropnymi wydarzeniami z przeszłości, a tym z czym musimy się zmierzyć obecnie. Udowadnia, że podobne masowe ludobójstwa zostają w pamięci następnych nawet kilku pokoleń. 

 ewa 1

Ewa Kuźniar: Okularnik - Katarzyna Bonda

Jestem miłośniczką powieści kryminalnych. Uwielbiam emocje, które towarzyszą mi od pierwszej, aż po ostatnią stronę. Za każdym razem wcielam się w detektywa, analizuję i myślę razem z nim. Właśnie dlatego tak bardzo przypadły mi do gustu powieści Katarzyny Bondy. Wielowątkowość jej książek sprawia, że cały czas myślę, jestem skoncentrowana i nie chcę zgubić żadnego wątku, bo każdy z nich finalnie składa się na rozwiązanie danej sprawy. Wybór tylko jednej książki był dla mnie niezwykle ciężki, ale ostatecznie padło na "Okularnika", który jest drugą częścią serii o losach profilerki Saszy Załuskiej.

Główna bohaterka, Sasza Załuska pracuje w policji jako profiler tworząc psychologiczne portrety przestępców. W "Okularniku" wyjeżdża na Podlasie do Hajnówki chcąc uporządkować swoje prywatne sprawy. Jednak splot wydarzeń powoduje, że zmuszona jest zostać w tej miejscowości na dłużej. Profilerka uczestniczy w jednym z miejscowych wesel i staje się świadkiem nieoczekiwanego zajścia - uprowadzenia Panny Młodej. Jednocześnie w pobliskim lesie znajdowane są ludzkie szczątki, których pochodzenie stara się ustalić policja. Wszystkie tajemnicze wydarzenia, których świadkiem jest Sasza łączą się z przeszłością miejscowości. Na terenach zlokalizowanych nieopodal Hajnówki w 1946 roku oddział żołnierza wyklętego - Romualda Rajsa "Burego" dokonał mordu na ludności białoruskiej. Autorka przedstawia rzeczywistość mieszkańców pogranicza i tego jak duża wrogość istnieje między "Lachami" (Polakami) i "Kacapami" (Białorusinami), którzy pomimo nienawiści muszą żyć w tej samej miejscowości.

 

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus