Sidebar

logo wsiiz main

POLECAMY

Aktualności
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

30 listopada odbyło się seminarium naukowe zorganizowane przez Instytut Badań nad Cywilizacjami, poświęcone analizie obecnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Dr Zofia Sawicka przedstawiła badania na ten temat, prezentując swoją książkę „Wpływ nowych mediów na przemiany polityczne wybranych państw Bliskiego Wschodu na przykładzie Arabskiej Wiosny”.

- Czym była Arabska Wiosna? Dla mnie te wydarzenia są wciąż żywe i aktualne. 6 lat, od 2011 do 2017 – to spory okres czasu – rozpoczęła dr Sawicka. - Wszystko zaczęło się w grudniu 2010, kiedy młody Tunezyjczyk podpalił się w akcji protestu przeciwko braku perspektyw i możliwości rozwoju. Te protesty rozpowszechniły się po całemu kraju, a potem zachwyciły inne państwa arabskie. Tak zaczęła się długa walka o sprawiedliwość, demokracje i nadzieje.

Książka, która jednocześnie jest rozprawą doktorską, pierwszą zrealizowaną na WSIiZ, tłumaczy czytelnikom co zostało z Arabskiej Wiosny, mówi o upadku Państwa Islamskiego i o roli nowych mediów w społeczeństwie muzułmańskim. - Osób w wieku 20-30 lat jest około 70% w krajach arabskich. To pokazuje skale jak młode są społeczeństwa, a w związku z tym także jak istotny był wpływ mediów na to wydarzenie. Właśnie o tym jest praca dr Sawickiej – komentuje prof. nadzw. dr hab Anna Siewierska-Chmaj.

sawicka ksiazka

Tunezja, Egipt, Jordania, Liban, Libia oraz Jemen – żadnemu z państw Bliskiego Wschodu nie udało się uniknąć wpływu Arabskiej Wiosny. W niektórych państwach rewolucje odbyły się szybko i bez ofiar, jednak inne były bardziej brutalne, krwawe i długotrwałe (np. w Syrii nadal trwa wojna). Jednak jak zaznacza prowadząca seminarium takie rozpowszechnienie udało się zrobić tylko dzięki nowym mediom. Dziennikarze, którzy wyświetlali te wydarzenia, nazwali ich „wyklikanymi rewolucjonistami”, a wojnę w Syrii – pierwszą wojną mediów społecznościowych.

- Te protesty zaskoczyły nie tylko świat arabski, ale też jego obserwatorów i badaczy – twierdzi dr Zofia Sawicka. - Jednak widzimy, że odbyła się zmiana myślenia młodego pokolenia. Nowe media dobrze wpisały się w kulturę arabską, z łamaniem tabu i powracaniem wiary w prawdziwość informacji. Aczkolwiek media tradycyjne są na Bliskim Wschodzie całkowicie kontrolowane. Teraz młodzież wie, że może być inaczej. Jednak mamy w dniu dzisiejszym moment rozczarowania, niespełnienia oczekiwań. Muszą zmienić się jeszcze 3 pokolenia, aby zobaczyć zmiany lub na nowo zacząć ich wymagać.

sawicka ksiazka2

Książka próbuje odpowiedzieć na następujące pytania:

  • W jaki sposób nowe technologie umożliwiają prowadzenie spornych polityk?
  • Jaką rolę odgrywają nowe media w procesie obywatelskiego zaangażowania?
  • Jaki jest wpływ działania nowych mediów w kontekście autorytarnych systemów politycznych i medialnych?
  • Jak wyglądają stosunki między aktywnością obywateli prowadzoną w sferze online – cyberaktywizm offline?
  • W jaki sposób nowe media promują nowe formy dziennikarstwa obywatelskiego?
  • Jak dalece proces zmian systemów medialnych zachodzących pod wpływem nowych mediów skutkuje przemianami w sferze aktywności obywatelskiej?

sawicka ksiazka3

NOTA BIOGRAFICZNA

Doktor nauk społecznych z zakresu nauk o mediach, adiunkt w Zakładzie Polityki Publicznej, pracownik Instytutu Badań nad Cywilizacjami. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego (filologia arabska, politologia-specjalizacja dziennikarska). Stypendystka rządu polskiego w Syrii (Damaszek), stażystka w ambasadzie RP w Damaszku. Swoje zainteresowania badawcze koncentruje wokół szeroko pojętej problematyki świata arabskiego. Od 2017 roku sekretarz czasopisma "Social Communication. Online Magazine" oraz redaktor magazynu studenckiego "Intro Magazyn".

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus