logo wsiiz main

POLECAMY

archiwum

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci coraz więcej kobiet uzyskuje tytuły naukowe i zdobywa uznanie w swoich dziedzinach, ale wiele wyzwań pozostaje nierozwiązanych. W wielu krajach kobiety nadal mają mniejsze szanse na uzyskanie stanowisk naukowych i są mniej reprezentowane w branży naukowej niż mężczyźni. Międzynarodowy Dzień Kobiet w Nauce jest obchodzony co roku 11 lutego i ma na celu uczczenie osiągnięć kobiet w dziedzinie nauki i zachęcenie do ich dalszego rozwijania. Data ta została ustanowiona przez ONZ w 1985 roku i ma na celu zwrócenie uwagi na nierówności płciowe w branży naukowej oraz zachęcenie młodych kobiet do wyboru kariery naukowej.

Międzynarodowy Dzień Kobiet w Nauce jest okazją do podkreślenia znaczenia równości płci w dziedzinie nauki i zachęcenia młodych kobiet do rozwijania swoich zainteresowań naukowych. W ciągu ostatnich kilku lat różne instytucje i organizacje na całym świecie organizują wydarzenia i kampanie, aby uczcić i promować kobiety w nauce. Celem tych działań jest umożliwienie kobietom pełnego udziału w branży naukowej i zwiększenie ich reprezentacji w decyzjach dotyczących polityki naukowej i badań.

W związku z Międzynarodowym Dniem Kobiet w Nauce warto podkreślić, że kobiety odgrywają kluczową rolę w rozwoju nauki i technologii i ich wkład powinien być doceniany oraz uznawany na równi z wkładem mężczyzn. Ponadto, umożliwienie kobietom pełnego udziału w nauce i technologii jest ważne z perspektywy zrównoważonego rozwoju i realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Kobiety są ważnymi osobami w dziedzinie nauki i technologii, a ich udział może przyczynić się do bardziej innowacyjnych i odpowiedzialnych rozwiązań.

Wreszcie, Międzynarodowy Dzień Kobiet w Nauce jest okazją do uczczenia wszystkich kobiet, które przyczyniły się do rozwoju nauki i technologii i do inspirowania kolejnych pokoleń kobiet do kontynuowania ich dzieła. Poprzez celebrowanie ich osiągnięć i zachęcanie do dalszego rozwoju, możemy zapewnić, że nauka i technologia będą mieć jeszcze większy wpływ na poprawę naszego świata.

W Polsce istnieje wiele wybitnych kobiet zaangażowanych w dziedzinę nauki i technologii. Niestety, często ich osiągnięcia są mniej znane niż ich męskich odpowiedników. Niemniej jednak, kilka kobiet, które można uznać za najbardziej znane i inspirujące, to:

  • Maria Skłodowska-Curie - pierwsza kobieta, która uzyskała nagrodę Nobla, a także pierwsza osoba, która uzyskała tę nagrodę w dwóch różnych dziedzinach (fizyka i chemia).
  • Wanda Rutkiewicz - pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie, która zdobyła Koronę Ziemi (szczyt Mount Everest).
  • prof. dr hab. Ewa Majewska - neurobiolog, specjalizująca się w badaniach nad mózgiem i jego funkcjami.
  • prof. dr hab. Agnieszka Chacińska - biochemiczka, specjalizująca się w badaniach nad białkami i ich rolą w chorobach.
  • prof. dr hab. Ewa Łętowska - prawniczka i filozofka, specjalizująca się w prawie europejskim i prawach człowieka.

Jak widać, Polska ma wiele wybitnych kobiet, które wnoszą znaczący wkład w różne dziedziny nauki i technologii. Każda z nich jest inspirującym przykładem dla innych kobiet i udowadnia, że kobiety są równie zdolne i wartościowe jak mężczyźni w dziedzinie nauki i technologii.

 

Chcecie dowiedzieć się więcej? To możecie zapoznać się z naszą INTROgrafiką.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus