logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W XXI wieku ciężko sobie wyobrazić chociaż jeden dzień bez zużycia plastiku. Wstajemy rano i gdy chce nam się pić, sięgamy po butelkę wody, przy śniadaniu z lodówki wyciągamy produkty spożywcze zapakowane w plastikowe pojemniki, a śpiesząc się do pracy lub na uczelnię w biegu łapiemy jogurt – również w plastikowym opakowaniu. Tę rutynę można by było przedłużyć do końca dnia i wielokrotnie ją powtarzać. Czy w takim razie w ogóle możemy podjąć jakieś działania, aby zmniejszyć zużycie plastiku?

Okazuje się, że możliwości jest wiele. Zanieczyszczenie plastikiem rośnie z każdym dniem. Ciężko sobie wyobrazić, że pod największymi miastami świata chowają się kanalizacje przepełnione odpadami, w szczególności plastikowymi. Problem ten w przyszłości może prowadzić  do katastrofy ekologicznej. Śmieci trafiają nie tylko do wody, z której potem korzystają ludzie, ale również do wnętrza organizmów zwierząt. Strasznie brzmi? Mogłoby się wydawać, że taka jedna butelka, torba foliowa lub słomka, nie mają znaczenia. Otóż nie! Każdy produkt z plastiku i tworzywa sztucznego może mieć nieodwracalne skutki dla naszego środowiska.

Niektóre kraje takie jak Bostwana, Erytrea, Gambia, Wietnam, Maroko, Bangladesz, Kenia, czy Chiny walcząc z problemem zagrożenia plastiku zakazały używania toreb foliowych. Każda osoba, która nie przestrzega restrykcji może zostać ukarana mandatem, albo jest zobowiązana zapłacić dodatkowy podatek. Jednak czy sama kara finansowa jest dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji?

Kilka ważnych i ciekawych faktów o plastiku według National Geographic Polska:

  • tylko w tym roku zostanie wyprodukowanych 360 milionów ton plastiku,
  • w ciągu najbliższych 10-15 lat światowa produkcja plastiku ma się podwoić,
  • organizacja Asia-Pacific Economic Cooperation (APEC) wyliczyła, że zanieczyszczenie plastikiem oceanów będzie kosztować region Azji i Pacyfiku około 1,3 miliardów dolarów,
  • oczyszczenie europejskich plaż i linii brzegowych z odpadów plastikowych może kosztować łącznie 630 milionów euro rocznie, wedle wyliczen Komisji Europejskiej,
  • spośród 24 krajów Afryki, które wprowadziły zakaz plastikowych toreb ponad połowa z nich wprowadziła je dopiero w latach 2014-2017.

W takim razie jak  możemy zmienić swoje codzienne nawyki, aby zmniejszyć zużycie plastiku?

1. Korzystaj z reklamówek wielokrotnego użytku

Zostaw reklamówki z poprzednich wyjść do sklepu i kiedy zbierasz się znowu na zakupy skorzystaj z nich ponownie.

2. Zamień reklamówki foliowe na torby materiałowe

Jeszcze lepszą alternatywą i wyjściem z poprzedniej sytuacji będą  materiałowe torby na zakupy. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na eliminację nadmiaru tworzywa sztucznego ze środowiska.  Co więcej, takie torby są dużo bardziej trwałe w porównaniu ze zwykłymi reklamówkami.

3. Korzystaj z butelek kilkakrotnie

Wypiłeś wodę? Zostaw butelkę jeszcze na drugi dzień: w taki sposób zaoszczędzisz pieniądze i pomożesz środowisku. Ale pamiętaj, plastikową butelkę po wodzie można używać nie więcej niż trzy razy, ponieważ po otwarciu plastik też zaczyna produkować chemiczne składniki szkodzące zdrowiu człowieka.

4. Kup Water Bottle

Jeszcze lepszą alternatywą dla poprzedniego punktu będzie zakup specjalnej butelki wielokrotnego użytku, przykładowo: Sports Bottle, My Bottle, kubki termiczne itd.

5. Przyklejaj cenę bezpośrednio do owoców lub warzyw

Banany, cytryna, brokuł – do wszystkich owoców i warzyw cenę można przykleić nie używając folijowej reklamówki. Pomyśl o tym że potem i tak je wyrzucasz, dlatego w taki prosty sposób już robisz krok wprzód do czystszego środowiska.

6. Bądź kreatywny

Zostało Ci dużo upakowań plastikowych? Nie wyrzucaj ich tak od razu. Możesz dać im nowe życie. Obetnij butelkę i i zasadź tam roślinę.  Podejdź kreatywnie do wielokrotnego używania rzeczy.

7. Recycling first!

I wreszcie ostatni, ale jeden z najważniejszych punktów - sortuj śmieci, a szczególnie plastik. Wyrzucaj plastikowe odpady do innego kontenera i w ten sposób dbaj o recykling odpadów.  Nie jest to wcale ciężkie do wdrożenia, a rezultat – czyste środowisko - może okazać się bezcenny.

 

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus