Czy wiesz, że ponad 2 miliardy ludzi na świecie nie ma dostępu do czystej wody? To święto obchodzone 22 marca, przypomina jak cenny jest ten zasób i dlaczego musimy go chronić. Tegorocznym tematem jest ochrona lodowców, których topnienie zagraża ekosystemom i społecznościom na całym świecie.
W obliczu stale malejącego globalnego dostępu do słodkiej wody, to święto ma na celu podniesienie świadomości na temat naszego krytycznego zapotrzebowania. Obchodząc to wydarzenie, nie tylko przypominamy sobie o jego znaczeniu, ale także pomagamy pobudzić działania w naszej społeczności, aby zwiększyć dostęp innym do tego ważnego zasobu.
Czym jest Światowy Dzień Wody?
Pomysł tej inicjatywy narodził się w 1992 r, kiedy Organizacja Narodów Zjednoczonych zorganizowała Konferencję na temat Środowiska i Rozwoju w Brazylii. Wtedy ONZ przyjęła rezolucję, która ustanowiła 22 marca corocznym dniem poświęconym tej życiodajnej substancji. Po raz pierwszy obchodzono je w 1993 roku.
Podstawą jest zajęcie się światowym kryzysem wodnym, który obecnie ma miejsce. Każdego roku temat kampanii ma na celu pogłębienia wiedzy w tej dziedzinie.
Temat na 2025 rok
Tegorocznym motywem przewodnim jest „Ochrona lodowców”. Obecnie, z powodu zmian klimatycznych, lodowce topnieją szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Dla miliardów ludzi przepływy wód roztopowych ulegają zmianom, powodując powodzie, susze, osuwiska i wzrost poziomu morza. Wpływa to na miliardy ludzi i ekosystemy.
Przeczytaj także:30-lecie “Gemini”- Kasia Kowalska w Rzeszowie
Jak aktywnie włączyć się w obchody?
Jeśli chodzi o ochronę naszej wody, liczy się każda kropla. Dowiedz się, jak możesz pomóc w tym dniu (i każdym innym):
- Oszczędzaj:
Przykład: Bierz krótsze prysznice, zakręcaj kran podczas mycia zębów czy zmywania naczyń.
- Nie zanieczyszczaj wody:
Nie wylewaj widocznych zanieczyszczeń, na przykład olejów, leków i chemikaliów, do odpływów lub toalety.
- Kupuj lokalnie:
Produkty sezonowe wymagają mniej wody do produkcji niż importowana żywność.
- Posprzątaj planetę:
Weź udział w lokalnych akcjach sprzątania np. rzek, jezior, parków, terenów podmokłych w Twojej okolicy albo zorganizuj je samodzielnie!
- Kupuj odzież zrównoważoną (nie szybką):
Czy wiesz, że potrzeba 10 000 litrów wody, aby wyprodukować tylko jedną parę dżinsów? To tyle, ile przeciętna osoba wypija w ciągu 10 lat. Wybieraj marki dbające o ekologię.
- Nie marnuj jedzenia:
Jeśli chodzi o to, co zostaje na talerzu, to, co z tym zrobisz, może mieć duże znaczenie. Około 1/3 całej żywności produkowanej na planecie jest tracona lub marnowana. Planowanie posiłków pomaga ograniczyć straty i zmniejsza zapotrzebowanie na wodę w rolnictwie.
Światowy Dzień Wody to nie tylko okazja do refleksji nad znaczeniem tego zasobu naturalnego w naszym życiu, ale przede wszystkim wezwanie do działania. Każdy z nas może przyczynić się do ochrony tego cennego zasobu poprzez proste, codzienne wybory. Nasza przyszłość zależy od tego, jak odpowiedzialnie będziemy gospodarować wodą już dziś.