logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Fotografia jest dziedziną, w której z pewnością liczy się artystyczna dusza, poczucie estetyki i spora doza kreatywności. Dla wielu ludzi fotografowanie jest sposobem na produktywne wykorzystanie wolnego czasu, chwilę relaksu, jest po prostu źródłem dochodu czy najzwyczajniej w świecie - pasją. Jak więc zacząć swoją przygodę z fotografią i jakie poczynić kroki, aby odnaleźć się we fotograficznym Świecie?

Zaprzyjaźnij się ze sprzętem, na którym będziesz pracować

Aparat fotograficzny to w końcu narzędzie, na którym będziemy doskonalić nasz warsztat. Podstawą jest więc znajomość specyfiki sprzętu. Warto zasięgnąć profesjonalnego poradnika, bądź instrukcji obsługi, wydanej przez producenta czy po prostu - poszukać informacji w internecie. Na pewno zajmie to sporą ilość czasu, jednak dobre obeznanie z narzędziem pracy ułatwi jego obsługę i pomoże, w robieniu lepszej jakości zdjęć. Z czasem, metodą prób i błędów na pewno dojdziemy do wprawy i nasze umiejętności znacznie wzrosną pod względem praktycznym, jak i merytorycznym. Ten etap jest wbrew pozorom bardzo ważny, a wiele osób o nim zapomina. Znajomość własnego sprzętu i jego specyfikacji jest jednym z wielu kluczy do sukcesu.

Zasięgnij fachowej literatury

Oprócz samej praktyki, bardzo ważną rolę w budowaniu naszej wiedzy pełnią fachowe lektury. Na początku swojej drogi, warto zasięgnąć do książki "W kadrze" Davida du Chemin'a czy "Podręcznika fotografii" Johna Hedgecoe. W podręczniku fotografii autor objaśnia wszystkie najważniejsze zagadnienia związane z tą profesją i podpowiada, jak w pełni wykorzystywać nasze umiejętności w praktyce. Swoimi cennymi radami wprowadza nas do fotograficznego świata. Nie zapominajmy jednak, że nauka "na sucho" czystej teorii nie przyniesie spektakularnych rezultatów.  Dlatego warto pamiętać, aby wiedzę nabytą w profesjonalnych pismach fotograficznych, należy przekuwać w praktykę, wtedy możemy spodziewać się największych efektów.

Odwiedzaj blogi fotograficzne

Warto poszukać w sieci blogów czy stron fotograficznych, gdzie różnej klasy fotografowie prezentują swoje prace. Doskonaleniem własnego warsztatu jest także analizowanie postępów innych kolegów z branży. Blogi są świetnym zastrzykiem motywacji do działania, bowiem będziemy chcieli dorównać własnymi projektami, projektom profesjonalnych fotografów. Ważne jednak, by zachować pewne granice zdrowego rozsądku i jednak, być po prostu sobą, a wszystko przyjdzie z czasem. 

Okiem Posłusznej: wywiad z Katarzyną Posłuszny

Staraj się fotografować jak najczęściej

Jak powszechnie wiadomo - praktyka czyni mistrza. Dlatego ważne jest by szkolić się w swojej profesji cały czas. Niezależnie od efektów, ważne by zachować systematyczność i ciągłość, nawet jeśli coś nie wychodzi, nie spełnia naszych oczekiwań. Bardzo cennym jest nauka na własnych błędach, wtedy uczymy się najwięcej i wyciągamy mnóstwo wniosków, budujących nasze doświadczenia. W fotografii konstruktywna krytyka jest jak najbardziej mile widziana, warto więc sięgać opinię bliskich, znajomych czy innych amatorów fotografii, a w szczególności - profesjonalistów. Należy pamiętać, że tylko wytrwałość, ciężka praca nad sobą i zaangażowanie przyniosą w przyszłości oczekiwane efekty. 

Ucz się od najlepszych

Dobrym sposobem na rozwinięcie swoich umiejętności, są udziały w warsztatach czy plenerach fotograficznych. Możemy tam poznać mnóstwo ciekawych i inspirujących ludzi, a przy okazji wiele się od nich nauczyć. Czas spędzony w gronie amatorów fotografii, jak i profesjonalistów jest bardzo cenny. Możemy zasięgnąć porady ludzi, którzy zajmują się fotografią całe życie, mają ogromny bagaż doświadczeń i duże pokłady wiedzy, z którą chętnię się dzielą. Warto więc korzystać z takich okazji i doskonalić swoje umiejętności, pod bacznym okiem fachowców. 

Zaczynając swoją przygodę z fotografowaniem należy pamiętać, że nie wszystko od razu będzie wychodziło po naszej myśli. Często na owocne efekty naszej pracy, będziemy musieli długo czekać. Ważne, by inwestować w naukę i doskonalić swoje umiejętności. Pamiętajmy, aby korzystać z cennych uwag profesjonalistów, którzy pomogą nam się odnaleźć i udoskonalić nasz warsztat. Najważniejsze - nie zapominajmy aby być sobą, robić swoje, a efekty nadejdą z biegiem czasu. 

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus