Na świecie żyje wiele zwierząt, które nie mają domu. Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych to okazja do rozważenia adopcji psa ze schroniska. Posiadanie własnego czworonoga ma wiele plusów. Jednak przed podjęciem decyzji o adopcji psa powinniśmy pamiętać jak dużą odpowiedzialnością jest posiadanie i opieka nad zwierzakiem.
W dniu 4 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych. Święto zostało ustanowione cztery lata temu, a jego pierwsze obchody zorganizowano w 2011 roku. Szacuje się, że na świecie żyje od 600 milionów do nawet miliarda bezdomnych zwierząt. W Polsce ta liczba sięga 100 tysięcy i odnosi się wyłącznie do schronisk. Dzień poświęcony bezpańskim zwierzętom jest obecnie obchodzony w 33 krajach – docelowo planowane jest zaangażowanie wszystkich państw we wspomnianą inicjatywę.
O czym pamiętać przed adopcją psa?
- Najpierw podejmij decyzję o przygarnięciu czworonoga, a dopiero potem zacznij szukać odpowiedniego zwierzaka. W ten sposób nie stracisz energii na bezcelowe poszukiwania oraz zaoszczędzisz czas pracownikom schroniska.
- Zastanów się jakie masz oczekiwania i co możesz dać w zamian. Jeśli nie jesteś wystarczająco aktywną osobą, to wybranie berneńskiego psa pasterskiego nie będzie dobrym pomysłem. W takim przypadku Twój pupil jak i Ty sam będziecie niezadowoleni.
- Utrzymanie psa kosztuje. To przede wszystkim szczepienie, odrobaczanie, karma, miejsce do spania, obroża. Może się okazać, że pies jest chory lub cierpi na lęk separacyjny i potrzebuje leków lub pomocy specjalisty. Przykładowe koszty posiadania czworonoga: jack russell terrier, większy kundel i border collie.
Linki:
1: https://www.grzecznipodopieczni.pl/2014/10/akcja-psijacielu-drogi-czyli-pieski.html
2: https://piesoswiat.blogspot.com/2014/09/95-psijacielu-drogi-czyli-ile-kosztuje.html
3: https://bordercollie.pl/koszt-utrzymania-border-collie/
- Psy potrzebują opieki i też mogą sprawiać kłopoty. Agresywne zachowania wobec ludzi, szczekanie w nocy, obgryzanie mebli w mieszkaniu. Warto pamiętać, że zabierając psa ze schroniska, będziemy musieli nauczyć go dobrych nawyków. Wymaga to czasu i niekiedy zaangażowania specjalisty w proces szkolenia.
- Pies będzie z nami na zawsze. Nie decydujmy się na przygarnięcie zwierzaka, gdy wiemy że sytuacja życiowa zmusi nas do pozbycia się go. Powinien on być z nami przez całe swoje pieskie życie.
Przeczytaj także: Stereotypy i uprzedzenia – tolerować znaczy rozumieć
Dlaczego warto mieć psa?
- Zmusza nas do większej aktywności fizycznej.
- Porządkuje dzień – musimy znaleźć dla niego chwilę, a tym samym zaplanować swój własny czas.
- Wspólne spędzanie chwil – nauka nowych sztuczek, zabawy w aportowanie, szukanie czy tropienie, spacery. Jest też wiele psich imprez, na których można nawiązać nowe relacje.
- Daje nam powody do radości.
- Poprawia samopoczucie – mamy świadomość tego, że w domu czeka na nas ktoś dla kogo jesteśmy najważniejsi,
- Można się do niego przytulać – jeśli oczywiście ma na to ochotę.
Działa korzystnie na nasze zdrowie psychiczne – badania dowiodły, że nawet 10 minutowe głaskanie psa powoduje zmniejszenie poziomu kortyzolu (hormonu odpowiedzialnego za odczuwanie stresu), Tym samym wzrasta poziom oksytocyny, która w przyszłości może zostać wykorzystana w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych, anoreksji i autyzmu.