Dzień Kobiet to święto, które kojarzy się z obdarowywaniem czekoladkami, wręczaniem kwiatów i składaniem życzeń. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ma ono znacznie większą istotę. Jest to czas, by spojrzeć wstecz na zasługi wszystkich kobiet bez względu na podziały narodowościowe, językowe i kulturowe. Warto zagłębić się w genezę i poznać prawdziwy powód jego powstania.
Pierwsze wzmianki o Dniu Kobiet sięgają starożytnego Rzymu. Wówczas kobiety modliły się do bogini Junony o szczęście w życiu małżeńskim, a mężczyźni obdarowywali swoje żony prezentami. Było to związane ze starorzymskimi obchodami Matronaliów – święta macierzyństwa i płodności. Największy związek z obecną celebracją tego dnia przypisuje się jednak protestom pracowników przemysłu odzieżowego w Nowym Jorku z 1908 r. Złe warunku pracy były motorem do pierwszych obchodów (wtedy) 28 lutego w 1909 r. Rok później, podczas konferencji w Kopenhadze, ustanowiono Dzień Kobiet, który nabrał charakteru międzynarodowego i przyczynił się do spopularyzowania konceptu praw kobiet. Wtedy to, po raz pierwszy w historii, do fińskiego Parlamentu wybrano przedstawicielki płci pięknej.
W Danii, Austrii, Niemczech i Szwajcarii Międzynarodowy Dzień Kobiet po raz pierwszy odbył się 19 marca 1911 r., a zorganizowane wiece zgromadziły ponad milion uczestników. Domagano się, by kobiety uzyskały prawo do głosowania, a także możliwość obejmowania stanowisk publicznych oraz podejmowania pracy i szkoleń zawodowych. Podpisana w 1945 roku Karta Narodów Zjednoczonych była pierwszym międzynarodowym dokumentem, potwierdzającym zasadę równości dla wszystkich, niezależnie od płci. Od przeszło 60 lat ONZ bierze udział w opracowywaniu strategii, standardów, programów i celów promujących podwyższanie statusu kobiet. Osiągnięcia w tej dziedzinie stanowią już dziedzictwo światowe.
W Polsce święto to zostało zorganizowane po raz pierwszy 24 marca 1924 r., przez Centralny Wydział Kobiecy Polskiej Partii Socjalistycznej. Wśród spraw podnoszonych podczas obchodów był m.in. problem różnic w zarobkach w porównaniu z płacą mężczyzn i kwestia ochrony pracy kobiet, co przyczyniło się do zmian w Konstytucji. Wprowadzono równe traktowanie kobiet i zakazano pracy nocnej. Po II wojnie światowej 8 marca stał się świętem państwowym, jednak prawdziwe znaczenie uzyskał po 1965 roku. Wtedy to jego symbolem stały się masowo wręczane paniom czerwone goździki i rajstopy.
Obecnie Dzień Kobiet traktowany jest jako okazja do złożenia życzeń i wręczenia jakiegoś drobiazgu. Polki w większości chętnie świętują i liczą na symboliczny upominek od swojego partnera. Panowie najczęściej wybierają kwiaty, perfumy czy biżuterię. Modny obecnie jest również zakup karty podarunkowej do ulubionego sklepu czy kosmetyczki lub opłacenie wizyty w SPA. Pozwala to uniknąć prezentowej wpadki i zdecydowanie wygrywa z podarowaniem gotówki. A czego w tym dniu życzą sobie Panie?
„Chciałabym, aby każda kobieta stała się niezależna. Aby miała siłę wyjść przed szereg i stać się przedsiębiorcza. By mogła postawić na swój rozwój i inwestować we własną edukację oraz znaleźć sposób na zmianę, jeśli jej potrzebuje. I najważniejsze: jeśli jest szczęśliwa, żeby była taka zawsze”
- mówi Sandra, studentka II roku Komunikacji Cyfrowej.
Warto jednak zaznaczyć, że zdaniem wielu pań preferowanym i najcenniejszym prezentem jest wspólnie spędzony czas. Wyjście na spacer, do kina czy do restauracji zdecydowanie spotka się z zadowoleniem ze strony wybranki. Sandra, jako Rzeszowianka, poleca kilka ciekawych miejsc na relaks z drugą połówką. Rzeszuff czy Przystanek Rzeszów to atrakcyjne propozycje, jeśli mamy ochotę na kawę i ciastko. Irish, Lord Jack i Nobo to miejscówki ze świetnym klimatem, gdzie można wybrać się na obiad i drinka. Z polecanych knajpek Sandra wymienia również Lizbonę, Radość i Grand. Dla Panów, którzy preferują bardziej ekskluzywne wyjście z partnerką, dobrym wyborem będzie restauracja Bellanuna.
Z okazji Dnia Kobiet życzenia zdecydował się złożyć Krystian, także studiujący Komunikację Cyfrową:
„Chciałbym życzyć wszystkim kobietom odwagi w dalszym zmienianiu stereotypów na ich temat oraz siły. Panowie, szanujcie i dbajcie o Wasze Kobiety. Nie tylko wasze drugie połówki, ale również wasze mamy czy siostry. Pamiętajmy, że to w nich jest siła. A za każdym mężczyzną sukcesu stoi cudowna kobieta, która przez całą drogę go wspierała i trzymała za niego kciuki. Na koniec chciałbym bardzo pozdrowić dwie najważniejsze kobiety w moim życiu: kochaną mamę Lucynę i moją drugą połówkę Marcelinę. Kocham Was!”
W ciągu ostatnich 100 lat święto kobiet nabrało nowego, globalnego wymiaru – zarówno w krajach rozwiniętych, jak i dopiero się rozwijających. Dzięki zorganizowanym przez ONZ czterem światowym konferencjom w sprawach kobiet, rosnący już ruch jedynie zyskał na sile. Wydarzenia te sprawiły, że 8 marca, poza szansą na uszczęśliwienie partnerki, stał się symbolem i motywatorem do walki o prawa kobiet i ich udział w życiu politycznym i gospodarczym.
Międzynarodowy Dzień Kobiet to okazja do zastanowienia się i refleksji. Upamiętnia on nie tylko odwagę i determinację żeńskiego pierwiastka, ale także zaprasza do stawienia czoła nowym wyzwaniom.