logo wsiiz main

POLECAMY

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times
Wielki Rzeszowski artysta. W ostatnich dniach odbyła się promocja książki „Szajna. Dom wyobraźni artysty” – publikacji, która jest hołdem dla niezwykłego dorobku Józefa Szajny, wybitnego rzeszowskiego artysty.

Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia autora, który przybliżył zgromadzonym historię swojej współpracy z Józefem Szajną oraz proces powstawania książki. Andrzej Piątek podzielił się refleksjami na temat życia i twórczości Szajny, wspominając m.in. ich pierwsze spotkanie i obchody 50-lecia matury artysty. Poruszono także trudny temat związany z doświadczeniami Szajny w Auschwitz, które wpłynęły na jego twórczość. O dziwo, nie zrodziły w nim nienawiści – jak zauważył były prezydent Rzeszowa, Szajna „nie czuł nienawiści do ludzi, którzy go tak skrzywdzili”.

 

W rozmowie wzięli udział również inni zaproszeni goście, którzy osobiście znali Artystę. Wspomnienia te stworzyły żywy obraz człowieka pełnego pasji, ale jednocześnie pokornego. Jak podkreślił Andrzej Piątek „nie był moralizatorem i nie narzucał się nikomu”, co stoi w opozycji do niektórych interpretacji jego wypowiedzi.

Przeczytaj także: Recenzja filmu „Sztuka Pięknego Życia”


Książka „Szajna. Dom wyobraźni artysty” doczekała się dwóch wydań – pierwszego na stulecie urodzin artysty i drugiego, które ukazało się w ubiegłym roku. Tekst pozostał niezmieniony, jednak zdjęcia zostały starannie dobrane w sposób chronologiczny, dzięki wsparciu instytucji takich jak Teatr Ludowy w Krakowie oraz wielu osób związanych osobiście.


Spotkaniu towarzyszyła wystawa zorganizowana przez Panią Profesor Longawę, będąca drugą edycją ekspozycji zatytułowanej „Będąc w etosie Szajny”. Zgromadzono ponad 30 prac, które ukazały unikalny charakter twórczości artysty. Wśród autorów zaprezentowanych prac nie zabrakło studentów uczelni WSIiZ.


Andrzej Piątek to ceniony dziennikarz, krytyk i autor książek, który od lat popularyzuje kulturę i historię Rzeszowa. Jego bogaty dorobek obejmuje m.in. biografie znanych postaci, książki o Leopoldzie Lisie-Kuli oraz liczne publikacje związane z teatrem. Jako asystent Józefa Szajny, wniósł do swojej pracy unikalne doświadczenia, które dziś przekłada na literaturę i działania promujące dziedzictwo artystyczne.

Dziękujemy za możliwość przybycia na takie spotkanie, które promuje ważną niemalże fundamentalną kulturę Rzeszowa.

{gallery}24-01-2025-Od_Auschwitz_po_teatr_{gallery}

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus