logo wsiiz main

POLECAMY

Katarzyna Dudzińska

Artykuły
Typografia
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Światowy Dzień Kreatywności i Innowacji to święto naukowców, wynalazców, pasjonatów i wszystkich tych, którzy nie boją się wychodzić poza schematy. Jego celem jest zachęcenie do kreatywnego myślenia i poszukiwania nowych, innowacyjnych rozwiązań. Obchodzony 21 kwietnia, może być okazją do ciekawego spędzenia czasu oraz realizacji swoich zainteresowań, umiejętności i zdolności.

 Przyglądając się współczesnemu rynkowi pracy nietrudno zauważyć, że jedną z pożądanych u kandydatów cech jest kreatywność. Kiedyś przypisywana głównie zawodom artystycznym, dziś sprawdza się w różnych dziedzinach życia. Według wielu znawców rozwoju osobowości, najbliższe lata należą właśnie do ludzi kreatywnych, którzy nie boją się wyjść poza określone ramy. Twórcze myślenie pozwala odrzucić logiczną analizę i znaleźć rozwiązania sytuacji, z pozoru, niemożliwych. Przyglądając się współczesnemu rynkowi pracy nietrudno zauważyć, że jedną z pożądanych u kandydatów cech jest kreatywność. Kiedyś przypisywana głównie zawodom artystycznym, dziś sprawdza się w różnych dziedzinach życia. Według wielu znawców rozwoju osobowości, najbliższe lata należą właśnie do ludzi kreatywnych, którzy nie boją się wyjść poza określone ramy. Twórcze myślenie pozwala odrzucić logiczną analizę i znaleźć rozwiązania sytuacji, z pozoru, niemożliwych. 

Obecny system edukacji nie zawsze stawia nacisk na otwarty i odważny umysł. Od najmłodszych lat uczeni jesteśmy, że większe znaczenie ma logiczne i schematyczne kojarzenie, oparte o przyjęte normy. Światowy Dzień Kreatywności i Innowacji jest dobrą okazją do zwrócenia uwagi na działania w tym kierunku. Zarówno szkoły średnie, jak i wyższe, do pobudzania kreatywności podchodzą z coraz większą świadomością. Przecież współcześnie, kiedy świat i technologie rozwijają się z tak ogromną prędkością, trudno wyobrazić sobie bez niej naukę. 

Takie możliwości daje Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, studentom obecnym, jak  i przyszłym. Organizując Dni Otwarte, daje szansę młodzieży na zapoznanie się z czterema Kolegiami w sposób ciekawy i wiarygodny. Podkarpackie Targi Edukacyjne w Rzeszowie to zawsze największe i najbardziej prestiżowe przedsięwzięcie szkolnictwa wyższego w województwie podkarpackim, zrzeszające wielu wystawców i zwiedzających. A co w zakresie pobudzania kreatywności i innowacji oferuje uczelnia? Oprócz zajęć z wybitnymi wykładowcami można również spotkać znanych artystów oraz naukowców z czołowych zagranicznych uniwersytetów. Liczne konferencje, seminaria, wykłady otwarte i konkursy to idealna szansa, by otworzyć się na nowe perspektywy i znaleźć swoją drogę do rozwoju. Dzięki programowi School of Leaders i kołom naukowym oraz motywacji w postaci rożnego rodzaju stypendiów i wyróżnień młodzi ludzie opuszczają mury uczelni przygotowani na nowe wyzwania, a drzwi do kariery same się przed nimi. 

Zapytana o tę kwestię, Magdalena Łobodzińska, specjalista ds. marketingu WSIiZ, koordynatorka zeszłorocznych Dni Otwartych i Targów Edukacyjnych, mówi, iż „WSIiZ jest uczelnią, która stawia na kreatywność, pomysłowość i innowacje. Wystarczy spojrzeć na kierunki oferowane na naszej uczelni – ich dobór i program są odpowiedzią na potrzeby rynku pracy i panujących na nim trendów! Słowem: uczelnia stawia na kierunki nowoczesne, a przy tym kreatywne – czyli też takie, które pozwalają być konkurencyjnym”. Na pytanie o zdanie na temat propozycji i działań, jakie podejmuje uczelnia, by zachęcić młodych ludzi do kreatywności, odpowiada: „Uczelnia to nie tylko wykłady i plan zajęć! Mamy przecież wiele wydarzeń na uczelni, które angażują i zachęcają do kreatywnego działania! WSIiZ ma talent, liczne konkursy, koła naukowe. Przychodzi mi teraz do głowy zeszłoroczna świetlica w klubie IQ dla rodzin z Ukrainy! Takie przedsięwzięcia najbardziej uczą kreatywności i innowacyjności. W tym miejscu gorąco zachęcam Studentów do angażowania się podobne inicjatywy na uczelni”.

Tyle mówi się o kreatywności, ale czy potrafimy ją tak naprawdę zdefiniować? Często używana zamiennie z procesem twórczym, jest zjawiskiem bardzo złożonym i nie doczekała się do tej pory jednej, konkretnej definicji. Jednak, by idealnie zobrazować, na czym polega, warto przytoczyć historię-zagadkę z książki pt. „Popraw swoją kreatywność”. Jej autor, Andrzej Bubrowiecki, to trener specjalizujący się w szkoleniach z doskonalenia pamięci, kreatywnego myślenia, produktywnego zarządzania czasem, neuromarketingu i psychologii sprzedaży; 

„Wiele lat temu pewien kupiec był winien dużą sumę pieniędzy. Niedobry i brzydki bankier wpadł na szatański pomysł. Daruje ten dług, jeśli córka kupca wyjdzie za niego za mąż. Taka propozycja wywołała przerażenie u młodej, pięknej dziewczyny i jej ojca. Przebiegły bankier, aby zachować pozory dobroci i szlachetnego charakteru, zaproponował, żeby sprawę rozstrzygnęła Opatrzność. Włoży do sakiewki dwa kamienie – biały i czarny, a dziewczyna dokona losowania. Jeśli wyciągnie czarny, zostanie żoną bankiera, a ten puści dług jej ojca w niepamięć. Jeśli wyciągnie biały – zostanie z ojcem, a dług również będzie darowany. Gdyby odmówiła dokonania wyboru, kupiec zostanie uwięziony, a ona sama umrze z głodu. Niewielki wybór mieli nasi bohaterowie. Zgodzili się na propozycję bankiera. Rozmawiali, stojąc na usianej żwirem ścieżce. Bankier schylił się, podniósł dwa kamienie i włożył je z chytrym uśmiechem do sakiewki. Jednak dziewczyna z przerażeniem zauważyła, że obydwa były czarne! Teraz miała zgodnie z umową dokonać losowania.”

Wydawać się może, że to sytuacja bez wyjścia, z góry skazana na porażkę. A może istnieje jednak jakieś dobre rozwiązanie?

„Dziewczyna włożyła rękę do sakiewki, zamknęła oczy i wyciągnęła jeden z dwóch czarnych kamieni. Nie patrząc na niego, upuściła go na ścieżkę, gdzie zniknął wśród leżących tam kamieni. - Przepraszam za mą niezręczność - powiedziała. - Nic się jednak nie stało. Spójrzmy do woreczka i sprawdźmy, jaki kamień tam został. W ten sposób dowiemy się, który z nich wyciągnęłam. Ponieważ został oczywiście kamyk czarny, należało przyznać, że wylosowała ona biały. Bankier nie mógł przecież przyznać się do oszustwa. W taki oto sposób dziewczyna, posługując się twórczym myśleniem, potrafiła zmienić sytuację przegraną, z logicznego punktu widzenia, w wygraną.”

Kreatywność zatem to nic innego jak zdolność do tworzenia nowych rozwiązań i możliwości. Umiejętność wychodzenia poza utarte ścieżki i schematy oraz poszukiwanie indywidualnej drogi. Często bywa mylona z twórczością, którą, podobnie jak innowację, utożsamia się z efektem działań, niż samą ideą czy pomysłem. Jest więc pierwszym krokiem do unowocześniania, usprawniania i ułatwiania życia w każdym jego obszarze. 

Bez kreatywnych pomysłów i wdrażanych innowacji świat wyglądałby zupełnie inaczej. Przecież kreatywność i innowacyjność to rozwój i miara cywilizacji. Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie obecne funkcjonowanie bez największych wynalazków ludzkości? Bez pisma, druku, maszyny parowej, telegrafu, elektryczności czy ARPANETU – praojca dzisiejszego Internetu? Każde z tych odkryć miało ogromny wpływ na życie nas wszystkich i zmieniło oblicze współczesnego świata. Warto również wspomnieć, że wśród ludzi kreatywnych, którzy zapisali się na kartach historii można znaleźć także naszych rodaków - Ignacy Łukasiewicz, Jan Szczepanik czy Hilary Koprowski to tylko kilka nazwisk pionierów we wdrażaniu śmiałych pomysłów.  Dzięki takim wizjonerom, wdrażającym nowe produkty i procesy, wytyczana jest droga nowych możliwości dla kolejnych pokoleń.

Czy każdy może być zatem kreatywny? Oczywiście, że tak. Potencjał do tworzenia nowych i wartościowych rozwiązań nie jest przypisany tylko wybranym. Można go również rozwijać, tak, jak każdą inną umiejętność. Pamiętaj – praktyka czyni mistrza.

Kilka wskazówek odnośnie tego, co zrobić, by poszerzać swoją kreatywność:

• Notuj – nowe pomysły często przychodzą do głowy, gdy zajmujesz się czymś zupełnie innym. Zapisz je, by nie zostały zapomniane. 

• Działaj – nie zwlekaj z realizacją! Podejmuj próby, analizuj, poprawiaj, szukaj.

• Deadline – wyznacz termin. Dobrze ustalony plan sprzyja osiąganiu celów.

• Zadbaj o odpowiednie warunki – znajdź sprzyjające miejsce, które wyzwoli kreatywne myślenie.

• Słuchaj muzyki – dodaje energii i pobudza wyobraźnię.

• Zrelaksuj się – zmęczony mózg nie będzie działał efektywnie. Zadbaj o dotlenienie organizmu i odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, wybierając się chociażby na spacer.

• Pamiętaj o poczuciu humoru – na problemy spoglądaj z uśmiechem i pozytywnym podejściem.

• Zadbaj o swój rozwój – czytaj, podróżuj, realizuj swoje pasje i zainteresowania. 

• Rozmawiaj z ludźmi i samym sobą – podyskutuj ze swoją wyobraźnią, przeanalizuj pomysł i nie bój się rozmawiać o nim z przyjaciółmi czy bliskimi. Otwórz się na myśli innych.

Herb Miasta Rzeszowa
Rzeszów - Stolica innowacji
Teatr Przedmieście
ALO Rzeszów
Klub IQ Logo
Koło Naukowe Fotografii WSIiZ - Logo
acropip Rzeszow
drugi wymiar logo
akademia 50plus