Zdalne nauczanie, stres związany ze zbliżającą się sesją i złe nawyki żywieniowe – brzmi znajomo? Wymienione czynniki przyczyniają się do powstawania nadwagi i otyłości. Choroby te zaburzają pracę całego organizmu i prowadzą do licznych powikłań zdrowotnych, z którymi walczy się później przez całe życie.
Należy pamiętać, że otyłość to nie tylko nieestetyczny wygląd. Prowadzi do wielu niebezpiecznych chorób, które ciężko potem zwalczyć. Natomiast nadwaga to jej początek. Stan ostrzegawczy alarmujący, że najwyższy czas na walkę z nadprogramowymi kilogramami. Często tracimy przy tym pewność siebie, co z czasem doprowadza do depresji. Jak donosi portal www.gov.pl na nadwagę i otyłość w Polsce cierpi 70% społeczeństwa.
Jak sprawdzić czy masz otyłość? Oblicz swój wskaźnik masy ciała BMI. To nic trudnego – każdy może to zrobić. BMI obliczamy poprzez: podzielenie masy ciała (w kilogramach) przez wzrost podniesiony do kwadratu (w metrach). Wynika poniżej 25 oznacza, że masz prawidłową masę ciała. Powyżej tego wyniku zaczyna się nadwaga.
Należy jednak pamiętać, że otyłość, jak każdą chorobę, można a nawet trzeba leczyć. Warto porzucić zamawiane jedzenie i samemu coś przyrządzić. Jeżeli nie masz czasu na gotowanie to nic straconego. W wielu miastach można skorzystać z diety pudełkowej, która jest dopasowana do indywidualnego zapotrzebowanie kalorycznego. Dodatkowo wiele z firm oferuje zniżki studenckie. Wprowadzenie zdrowszej diety umożliwi odkrycie zupełnie nowego smaku potraw. Przyniesie to również inne korzyści takie jak lepsza sylwetka, poprawiona kondycja oraz zadbana cera.
Jeśli jesteś zainteresowany/a sposobami na walkę z otyłością, to zapraszam do obejrzenia mojej poprzedniej infografiki.