Сodziennie kręcimy się w szalonym rytmie nadchodzących zdarzeń. Rozwiązujemy setki ważnych i mniej ważnych spraw ciągle będąc w pośpiechu, nie mając czasu na dość proste, ale bardzo potrzebne rzeczy dla ludzkiego organizmu. Przypomnijmy sobie – kiedy ostatni raz kogoś przytulaliście? A może to Wy ostatnio dostaliście od kogoś moc uścisków? Jeżeli nie możecie sobie nic takiego przypomnieć, to macie szansę na nadrobienie zaległości, bo 31 stycznia obchodzimy międzynarodowy dzień przytulania.
Dzisiaj, zgodnie z tradycją święta, można darować swoje uściski wszystkim, niezależnie, czy jest to osoba którą znamy, czy też nie. Naukowcy uważają, że podczas takich przyjacielskich i niespodziewanych objęć ludzie wymieniają się ciepłem, miłością, radością, poczuciem bezpieczeństwa i komfortu. Niektórzy twierdzą, że złości, samotności lub własnego wewnętrznego negatywnego nastroju można pozbyć się poprzez oglądanie filmów czy seriali, słuchając ulubionej muzyki. Jednak wszystko jest o wiele łatwiejsze – warto tylko podarować (lub odebrać) uścisk.
Uścisk - idealna terapia
Na całym świecie na temat przytulań prowadzono setki badań. Wnioski dowodzą, że uściski pomagają ludziom zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Przytulania są nie tylko efektywną metodą leczenia, ale również pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka oraz jego stan psychoemocjonalny. Można je przyrównać do śmiechu, bo są tak samo skuteczne i pomagają pozbyć się emocjonalnego naprężenia, stresu, a nawet mają właściwość lecznicze.
Jeden z włoskich profesorów uważa, że uściski są eliksirem życia, ponieważ nie tylko mogą wzmocnić zdrowie, ale też przedłużyć nasze istnienie na Ziemi. Do tego samego wniosku doszli szwedzcy naukowcy, którzy w trakcie badania wykazali, że ludzie, którzy częściej się przytulają mają możliwość zwiększenia długości swojego życia. Ponadto udało im się ustalić, że wzrost objęć bezpośrednio może poprawić styl życia człowieka, czyli zmniejszyć jego chęci nie tylko do palenia, ale też alkoholu. Badania te potwierdzają kanadyjscy naukowcy, według których otwarte i pozytywne nastawienie, wynikające z przytulania, może przedłużyć ludzkie życie dużo bardziej niż zamknięte i powściągliwe wyrażanie swoich uczuć.
Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że przytulania posiadają "moc", która jest w stanie wyleczyć człowieka. Co więcej, pomagają pozbyć się uczucia samotności i są w stanie przyczynić się do odczuwania szczęścia. Terapeuci ze Stanów Zjednoczonych ustalili normy codziennych uścisków. Najmniej powinny być to cztery uściski dziennie, a dla dobrego samopoczucia co najmniej osiem razy na dobę.
Innymi słowy, rola ludzkiego dotyku zawsze miała ogromne znaczenie w życiu każdego człowieka. Te korzyści, które wymieniono powyżej to tylko część ze wszystkich istniejących. Zapoznać się z kolejnymi korzyściami związanymi z przytulaniem możecie w intrografice zrobionej przez Izabellę Bednarz.
Moc przytulań - ‘free hugs’ od wolontariuszy
Dla wolontariuszy niepotrzebny jest międzynarodowy dzień przytulania, ani też narodowy, który, między innymi, w Polsce jest obchodzony 24 czerwca. Robią oni często akcje uścisków w dowolny dzień na ulicach różnych miast. Obecnie takie akcje organizowane są prawie na całym świecie. Nie ominęły one także Rzeszowa.
Pomysłodawcą akcji "Darmowe Przytulanie w Rzeszowie" był Waldemar Ruszel, który jest twórcą Instytutu Kariery, Przedsiębiorczości i Rozwoju w Rzeszowie. Przeprowadzili ją natomiast praktykanci Instytutu i wolontariusze. Jak piszą na swojej stronie - Rozdawaliśmy bezinteresownie ludziom na ulicach życzliwość, uśmiech, dobre emocje i uczyliśmy ich podawać ją dalej. Ponadto, organizatorzy rozdawali symboliczne "Certyfikaty Przytulasa", których im zabrakło, ponieważ ludzi chętnych do przytulania było ponad tysiąc.
Jednak nie jest to końcowa stacja akcji. Studentka WSIiZ, Elizabeth Androsova, przeprowadziła akcję Free Hugs tuląc 10 tysięcy ludzi podczas swojej wakacyjnej pracy w miejscowości Rewel. Główną inspiracją dla niej był Nick Vujicic, który ustalił rekord świata obejmując bez rąk 1749 osób na godzinę.
Należy również wspomnieć o wolontariuszach, którzy dzielą się swoją pozytywną energią z porzuconymi niemowlętami. Są to osoby działające w Fundacji Rodzin Adopcyjnych, czyli w Interwencyjnym Ośrodku Preadopcyjnym. Nikt tak nie potrzebuje przyjaznych uścisków jak małe dzieci, czekające na swoich nowych rodziców. Takie maluchy bardzo rzadko są przytulane, a jedyny dotyk związany jest z przewijaniem i karmieniem. Dlatego praca właśnie takich wolontariuszy jest nieoceniona.
Czasami ten kontakt, który oddajemy innym może zastąpić nawet najnowocześniejsze leki. Przytulania mogą być nie tylko wspaniałym sposobem na radzenie sobie z problemami, czy dolegliwościami, ale także znacznie zmniejszyć "ból" samotności, jak to jest w przypadku małych porzuconych dzieci. Z kolei to za pomocą uścisków można pokazać jak dla nas jest ważny drugi człowiek i przewrócić jego czarno-białe życie na kolorowe.
Dzisiaj zachęcam rozejrzeć się wokół i znaleźć obok siebie osobę, którą przytulimy. Zrób to nawet na chwilę, daj na kilka minut sobie odetchnąć i przestań myśleć o codziennych sprawach. Zanurz się w świat radości oraz miłości i podaruj komuś swoją pozytywną energię.
Popularna amerykańska psychoterapeutka Virginia Satir pisała: By przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba nam ośmiu uścisków dziennie. By się rozwijać trzeba nam dwunastu uścisków dziennie. Warto o tym pamiętać nie tylko w międzynarodowy dzień przytulania, ale również na co dzień.
Źródło ilustracji: pixabay.com