Każde święta a nawet niektóre wydarzenia okolicznościowe, mają swoje tradycje i przesądy. Co możemy zrobić aby sprawić by nowy rok był szczęśliwy? Sprawdźmy jak w Europie można zapewnić sobie dobrobyt w nowym roku.
Polska
- Nowa bielizna
Według Polskiej tradycji aby zapewnić sobie szczęście w miłości, nie ważne czy masz partnera/partnerkę czy jesteś singlem należy założyć nową bieliznę, najlepiej z metką. Zapewnisz sobie tym szczęście w miłości na nowy rok.
- Jak sprzątać to najpóźniej 30 grudnia
Przed nowym rokiem należy zadać o czystość w domu, natomiast nie można tego robić w sylwestra. Sprzątanie w ostatni dzień roku może przy okazji „wymieść” szczęście.
- Dobry przepływ pieniędzy
Aby zapewnić sobie dobrobyt finansowy należy, do buta trzeba włożyć banknot o dużym nominale. Należy także do portfela włożyć łuskę z Wigilii, a przed końcem roku unormować wszystkie długi i zobowiązania, a zapewnisz sobie pomyślność w finansach w Nowym Roku.
- Wpuścić pomyślność do domu
Dosłownie aby wpuścić pomyślność należy o północy otworzyć okno na oścież, aby dobre duszki mogły zabrać to co złe i przynieść same najlepsze rzeczy.
- Nastaw głowę na Nowy Rok
W sylwestra na czerwonej kartce należy zapisać wszystkie złe wspomnienia a później wieczorem spalić. W ten sposób nowy rok zaczniesz na czysto.
- Jedzenie
W Sylwestra należy napełnić lodówkę, a dania podawać na okrągłych talerzach.
Taki symbol ma zapewnić dobrobyt i pomyślność, a okrągłe talerze mają symbolizować zamknięcie cyklu.
Przeczytaj także: Klimat brytyjskich świąt
Hiszpania
- 12 winogron o północy
Ta pochodząca z ciepłego kraju tradycja zawładnęła tik tokiem trzy lata temu i głośno jest o niej do dziś. O dwunastej należy zjeść jedno winogrono na sekundę, wzięło się to od odliczania zegara na urzędzie pocztowym w Puerta del Sol. Winogrona powinny być zielone, czerwone są negatywnym omenem. Cała uczta może trwać wolniej ale najważniejsze jest aby zjeść je pod stołem. Miejsce spożywania ma przynieść szczęście w miłości według meksykanów.
- Czerwony = szczęście
W przeciwieństwie do owoców mieszkańcy Hiszpani zakładają na siebie coś czerwonego w ostatni dzień roku aby przyciągnąć szczęście.
- Spal życzenia
Zwyczajem jest również wypisywanie listy trzech życzeń 31 grudnia przed obiadem będąc głodnym. Aby życzenia się spełniły listę należy złożyć i włożyć tak aby przylegała do ciała. Przez cały dzień należy ją mieć przy sobie a o północy spalić aby życzenia się spełniły.
- Podróżowanie
Aby zapewnić sobie rok pełen podróży należy w sylwestra zabrać walizkę na spacer po okolicy. Jeśli ktoś ma przesyt podróżowania musi obejść z walizką każde pomieszczenie w domu, a na koniec zostawić ją przy drzwiach wejściowych, a odłożyć ją na miejsce dopiero w nowym roku.
Szwecja
- Przyśpiewka do toastu
O północy do kieliszka Szwedzi śpiewają pieśń ludową, pochodzącą z XVIII .- „Auld Lang Syne”.
- „First-footing”
Polega na odwiedzaniu bliskich i znajomych 31 grudnia. Od tego kto pierwszy przekroczy próg domu zależy twój los w przyszłym roku. Jeśli będzie to wysoki, ciemnowłosy mężczyzna można spodziewać się szczęścia. Gdy będzie to kobieta lub mężczyzna o jasnych włosach przez najbliższe 12 miesięcy spadnie na nas pech.
- Zimna woda
W nowy rok gospodarz nabiera w usta wodę ze studni i opluwa nią gospodarstwo.
- Wypuszczenie złych omenów wraz z dymem
1 stycznia należy zapalić w piecu gałązki jałowca a wszystkie okna i drzwi mają być szczelnie zamknięte. Dym musi być bardzo gęsty wtedy otwiera się okna i wypuszcza wraz z nim złe duchy, po tych obrzędach domownicy mogą zasiąść do noworocznego śniadania.
Niemcy
-Łuska karpia
Niemcy tak jak Polacy wierzą iż łuska karpia przynosi szczęście. W naszym kraju rybę zjadamy w Wigilię a w Niemczech na imprezie sylwestrowej. Podobnie łuskę należy włożyć do portfela i ma przynieść szczęście i dostatek na nowy rok.
- Soczewica i groch
To właśnie te produkty najbardziej królują w daniach na sylwestra.
Soczewica i groch symbolizują szczęście i bogactwo.
- Jeden kieliszek dla wszystkich
W niektórych częściach Niemiec o północy wznosi się toast jednym kieliszkiem szampana. Każda osoba piję z tego samego kieliszka, a ostatnia ma rzucić nim przez ramię. Jeśli się rozbiję przyszły rok będzie szczęśliwy, jeśli nie będzie on pechowy.
- Zakaz prania na ostatni dzień roku
Niemcy w sylwestra mają zakaz wykonywania podobnego zadania. Zwyczaj ten pochodzi z legend germańskich, która głosi że Wodan (bóg wojny) wędruje przez świat ze swoją armią. Aby uniknąć wpadnięcia przez boga w sznurki z rozwieszonym praniem, rezygnuję się na ten czas z tego obowiązku. Przecież nikt nie chce poczuć gniewu Wodana na swoje skórze.
„Co kraj to obyczaj” – to stwierdzenie dokładnie podkreśla jak różnorodne a zarazem ciekawe są tradycje i przesądy w różnych krajach. Wiele z nich brzmi dla nas abstrakcyjnie, jednak po głębszym zastanowieniu co ma but do pieniędzy?