13 lat działalności, 12 albumów studyjnych, 6 diamentowych płyt i 1 miejsce w rankingu 100 najlepszych artystów wszechczasów. Oto historia 4 chłopców z Liverpoolu, którzy podbili świat swoją muzyką i sprawili, że nazwa The Beatles po ponad 60 latach nadal nie znika z list przebojów.
The Quarrymen, Johnny and the Moondogs, Long John and the Silver Beatles, The Silver Beatles - tak na przestrzeni lat zmieniały się nazwy jednego z najsłynniejszych zespołów wszechczasów. Mowa oczywiście o The Beatles. Grupa ta porywała i nadal porywa miliony. Mimo że od ponad 50 lat pozostaje nieaktywna, to wciąż zyskuje nowych fanów młodego pokolenia. Ich muzyka jest tak żywa i niepowtarzalna, że ciężko wyobrazić sobie, że ktoś mógłby zająć miejsce Wielkiej Czwórki.
Wszystko zaczęło się w 1956 roku w Liverpoolu, kiedy to swoją działalność muzyczną rozpoczął 16 – letni. John Lennon. Swoim małym zespołem, o nazwie the Quarrymen, zainteresował 14 - letniego wówczas Paula McCartney’a, który po krótkim pokazie swoich umiejętności dołączył do teamu. Młodzi artyści od samego początku wspólnej drogi pisali razem teksty, co zaowocowało nazwaniem ich w przyszłości najsłynniejszym duetem świata. Kolejnym nabytkiem i (prawie) stałym członkiem grupy był George Harrison - 2 gitarzysta. Prawie - bo w 1969 roku postanowił odejść z zespołu, jednak nie wytrzymał bez swoich kompanów dłużej niż 5 dni i postanowił wrócić. Ostatnim, który dołączył do ekipy był perkusista Richard Starkey, znany jako Ringo Starr. Zadebiutował podczas nagrań do piosenki "Love me do", która wraz z utworem "P.S. I Love You" osiągnęła 17 pozycję na liście przebojów. Były to dwie pierwsze piosenki nagrane przez The Beatles.
Nie one jednak przyniosły zespołowi sławę, o której młodzi muzycy XXI wieku mogą tylko pomarzyć. Utwór "Twist and Shout" dzięki przeziębieniu Lennona i jego charakterystycznej chrypie podczas nagrań, okazał się największym hitem grupy.
Najsłynniejszą piosenką jednak nadal pozostaje "Yesterday", która jest najczęściej coverowanym utworem na świecie. Początkowo nazwa utworu brzmiała "Scrambled eggs", ze względu na to, że jej autor - Paul McCartney doznał weny tuż przed robieniem jajecznicy.
Piosenki grupy The Beatles nie były pisane przypadkowo. Każda z nich ma głębsze znaczenie. Przykładem może być jeden z najbardziej popularnych utworów zespołu - "Hey Jude", którego pierwotna wersja brzmiała "Hey Julie". Piosenka ta była pisana przez Paula McCartney’a dla syna Lennona, który został przez niego opuszczony po zawarciu kolejnego małżeństwa Johna z Yoko. Utwór zyskał 8 miejsce w rankingu 10 najlepszych piosenek wszechczasów magazynu Rolling Stone.
Najbardziej opłacalnym jednak pod względem finansowym utworem Czwórki z Liverpoolu okazał singiel "She Loves You", który sprzedał się w nakładzie 1 mln 600 tyś. egzemplarzy!
Po wszytskich znanych sukcesach grupy, ciężko uwierzyć, że początkowo Anglicy wcale nie spotkali się z aprobatą publiczności. Ich pierwsze koncerty w Szkocji, gdzie pokazali się razem po raz pierwszy, nie przysporzyły im żadnych fanów. Nie sposób było się wtedy domyślić, że dokładnie 8 lat później grupa da koncert przed samą Elżbietą II. Królowa uhonorowała artystów Orderem Imperium Brytyjskiego w 1965 r.
Innym ważnym odznaczeniem dla zespołu było 1 miejsce w rankingu 100 najlepszych artystów wszechczasów magazynu Rolling Stone.
Mówiąc o pierwszeństwie grupy w wielu aspektach nie sposób nie wspomnieć, że zespół był też 1 na świecie, którego występ transmitowano na żywo przez satelitę. Miało to miejsce w 1967 r. w programie Our World, który obejrzało wtedy na żywo 400 000 000 widzów. Był to nie tylko przełom w działalności zespołu, ale również w muzyce i telewizji.
Lennon, McCartney, Harrison i Starr bardzo często opowiadali się za równością i zaniechaniem segregacji rasowej. Podczas jednego z koncertów, na Florydzie, artyści odmówili gry widząc po 1 stronie "białych" a po 2 "czarnych". Zaczęli śpiewać dopiero wtedy, kiedy widownia się ze sobą zmieszała. Po zakończeniu współpracy ekipy, w 1971 roku John Lennon napisał jedną z najsłynniejszych piosenek na świecie - "Imagine", która nawiązuje do równości wszytskich ludzi. Utwór ten został uhonorowany 2 miejscem w rankingu 10 najlepszych piosenek wszechczasów magazynu Rolling Stone.
Koniec lat 60. przyniósł też i koniec działalności zespołu. Ostatni koncert grupa dała na dachu budynku Apple Corp w styczniu 1969 r. Trwał on niespełna 42 minuty, po czym muzycy zostali zabrani przez policję.
Beatlesi nagrali 12 albumów studyjnych oraz otrzymali 6 diamentowych płyt. Jest to jeden z nielicznych zespołów na świecie, którego utwory po tylu latach nadal są śpiewane I cenione zarówno przez tych, którzy pamiętają go z młodości, jak I tych, którzy swoją młodość przeżywają teraz.